Komentarz walutowy 5.11.2015

Czwartkowy handel na rynku walutowym przyniósł spore zmiany. Polski złoty utrzymał przewagę wobec franka szwajcarskiego oraz euro tylko przez pierwszą część sesji. Dolar natomiast nieznacznie pogłębił swoją przewagę nad wspólną walutą.

 

Amerykańska waluta schodzi coraz niżej

 
Wczorajszy raport ADP dotyczący zatrudnienia w USA był o 2 tys. wyższy od prognozowanych 180 tys. Niby niewiele, ale piątkową główną publikacją danych dotyczących rynku pracy wprowadził pozytywny nastrój, który jest widoczny na parze EUR/USD. Dolar pogłębił soją przewagą nad euro schodząc do nowego poziomu 1,08, który ostatnio widzieliśmy przez chwilę na początku sierpnia. Dziś czeka nas kolejna dawka danych makroekonomicznych dodatkowo wsparta wieloma wystąpieniami publicznymi przedstawicieli Fedu z różnych stanów. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez wahań na głównej parze walutowej. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,08 EUR.

Słabsze euro, jak długo?

 
Wspólna waluta po wczorajszym osłabieniu odrobiła straty i zakończyła sesję lekko poniżej 4,24. Dziś jednak mieliśmy kontynuację umocnienia złotego. Mimo sporej ilości wydarzeń istotnych dla Strefy Euro, inwestorzy bardziej wyczekują piątkowych informacji z USA dotyczących stanu tamtejszego rynku pracy. Dzisiejsze wystąpienie prezesa EBC było bardzo neutralne i nie wpłynęło w żaden sposób na notowania EUR/PLN. Wydaje się, że większy wpływ na kurs złotego w najbliższym czasie będą mieć czynniki globalne, niż wydarzenia z lokalnego rynku. Środowy spadek na parze z euro być może zakończył trend zwyżkowy i otworzył drogę do nowego poziomu, którym jest 4,20. Jednak to wszystko tylko przypuszczenia, które na rynku walutowym często mijają się z rzeczywistością. Średnia wartość euro wyniosła podczas dzisiejszej sesji 4,23 PLN.

Wspinaczka dolara

Dolar pnie się w górę. Dzisiejsza sesja była kontynuacją wspinaczki do celu, którym był poziom 3,90. Został osiągnięty, jednak tylko na chwilę. Po dotknięciu tej wartości para USD/PLN spadła w dół do 3,88. Dolar korzysta z fali dobrych danych makroekonomicznych. Jednak duża ilość wypowiedzi przedstawicieli Fedu może popsuć mu szyki. Nie wszyscy bowiem są tak skorzy do okazania swojej przychylności do zmian polityki monetarnej w USA. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,89 PLN.

Wczoraj szczyt, dzisiaj spadek

Para CHF/PLN po wczorajszym osiągnięciu szczytu 3,92 dziś zaczęła od spadku. Złotówka umocniła się wobec franka dość znacząco osiągając wartość 3,90. To i tak cały czas bardzo wysoki poziom. Dzisiejszy spadek, prawdopodobnie był reakcją na nie do końca zadowalające dane dotyczące inflacji producenckiej, która w ujęciu rocznym w dalszym ciągu pozostaje na takim całym poziomie. Szwajcarska gospodarka również odczuwa obciążenie mocno przewartościowanym frankiem. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,90 PLN.

05.11.2015
Aniela Agopsowicz