Komentarz walutowy 7.10.2015

Złotówka podczas dzisiejszej sesji umocniła się wobec euro i dolara. Niestety nie można tego samego powiedzieć o sytuacji na parze z frankiem szwajcarskim. Główna para walutowa natomiast borykała się dziś ze sporymi wahaniami.

 

Dolarowe wzloty i spadki

 
Główna para walutowa podczas dzisiejszej sesji zaliczyła spory spadek. Dolar chwilowo umocnił się po wczorajszym osłabieniu dochodząc do wartości 1,1224. Amerykańska waluta wykorzystała moment słabszego odczytu dotyczącego produkcji przemysłowej dla Niemiec. Jednak nie na długo, ponieważ w dalszej części sesji euro umocniło się powracając w okolice 1,1270. Inwestorzy w dalszym ciągu próbowali dostosować się do sytuacji panującej na rynku w związku z gorszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Dodatkową niepewność wśród inwestorów powoduje oddalenie się terminu podwyżki stóp procentowych w USA. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,12 EUR.

Ciężki dzień dla euro

 
Dzisiejsza sesja była udana dla naszej waluty. Umocniła się ona wobec euro dochodząc do wartości 4,2148. Jeśli jutrzejsze dane dotyczące handlu zagranicznego w Niemczech okażą się równie słabe, jak dzisiejsza produkcja przemysłowa jest szansa na kontynuację spadku na tej parze. Temat imigrantów stanowi ogromny problem dla całej Unii Europejskiej, która jeszcze się do tego nie przyznaje, ale powoli przestaje sobie radzić z tak licznym napływem ludzi. Wahania pary EUR/PLN mogą w najbliższym czasie zwiększyć się w związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu w Polsce, które zostały zaplanowane na 25 października. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,21 PLN.

Słabsza kondycja amerykańskiego rynku pracy osłabia dolara

Początek sesji na parze USD/PLN nie zapowiadał kontynuacji zapoczątkowanych wczoraj spadków. Złotówka w godzinach porannych osłabiła się wobec dolara dochodząc do wartości 3,7670. Osiągnięcie tego poziomu okazało się linią oporu, od której nastąpiło odbicie i spadek do 3,7476. Brak istotnych danych dla amerykańskiej waluty dał szansę na objęcie przewagi walut rynku wschodzącego. Podczas jutrzejszej sesji możemy spodziewać się silniejszych wahań w związku z publikacją protokołu z posiedzenia Fedu, która będzie poprzedzona wystąpieniami szefów Rezerwy Federalnej z dwóch stanów. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym dolar został średnio wyceniony na 3,75 PLN.

Szwajcarska waluta nie chce określić kierunku swoich notowań

Spore wahania towarzyszyły dziś notowaniom pary CHF/PLN. Ich rozpiętość nie była tak duża, jak w poniedziałek, ale wiązała się również z czynnikami zewnętrznymi. Przez chwilę wydawało się, że frank szwajcarski osłabi się na tyle, aby zejść na stałe w rejony 3,87. Niestety w godzinach popołudniowych nastąpiło wybicie w górę powodując powrót do wartości zbliżonej do poziomu otwarcia. Jutrzejszy poranek będzie ważny przede wszystkim dla szwajcarskiej waluty, ponieważ zostanie opublikowana wartość stopy bezrobocia. Prognozy nie są obiecujące, jeśli się sprawdzą, możemy spodziewać się lekkiego osłabienia CHF, na co liczy wielu kredytobiorców. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,88 PLN.

07.10.2015
Aniela Agopsowicz