Kondycja złotego. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 31.07-04.08.2017

Pierwszy tydzień sierpnia przyniósł dalsze umocnienie pozycji polskiej waluty względem dolara i franka. W kalendarzu makroekonomicznym przeważały informacje z USA, choć po stronie europejskiej danych również nie zabrakło.

 

Euro coraz silniejsze

W poniedziałek na wykresie głównej pary walutowej odnotowany kolejny, znaczący wzrost, w wyniku którego kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,18. Przyczyną takiej reakcji był słabszy odczyt indeksu PMI Chicago. W kolejnych relacja ta została utrzymana, co jest związane również z niepewnościami wokół administracji Donalda Trumpa. Kluczowe dla rynku w nadchodzącym czasie będzie zachowanie Europejskiego Banku Centralnego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,19 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Stabilizacja

To był relatywnie spokojny tydzień w parze EUR/PLN. Euro po chwilowym spadku w czwartkowe popołudnie odrabia stratę i przez ostatnie dni oscyluje wokół wartości 4,23-4,25 PLN. W tym czasie inwestorzy poznali się z kilkoma danymi ze strefy oraz państw Europy.  Jednym z ważniejszych był wstępny odczyt PKB dla Eurolandu. Okazał się on zgodny z przewidywaniami rynku i w ujęciu rok do roku wyniósł 2,1%. Dziś średnia wartość EUR wyniosła 4,24 PLN.

EUR/PLN

EUR. PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Dolar słaby

Ze zmniejszającego się apetytu na dolara skorzystał złoty. Kurs USD/PLN kontynuował w ostatnich dniach spadki, co sprawiło, że w kulminacyjnym momencie pokazał on wartość 3,56 PLN. W tym tygodniu w kalendarzu zaprezentowanych została naprawdę wiele informacji z USA, z czego część pojawi się jeszcze dzisiaj. Mowa przede wszystkim o sytuacji na rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,57 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Frank najtańszy od “czarnego czwartku”

Ten tydzień przyniósł wiele optymizmu polskim kredytobiorcom, bowiem kurs franka utrzymał się na rekordowo niskich poziomach. Momentami pokazał wartość 3,68 PLN. Za taką sytuację odpowiada inna para walutowa mianowicie EUR/CHF. Na początku sierpnia nie zabrakło również krajowych danych, z czego najwięcej zainteresowania wzbudziła inflacja CPI. Przy założeniach 1,6% w ujęciu rok do roku pokazała wartość 1,7%. Dziś średni kurs franka osiągnął 3,68 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Kolejne rozczarowanie
Pewną stabilizację można było również zaobserwować na wykresie funta. Waluta ta wciąż pozostaje pod presją Brexitu. W czwartek odbyło się posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej BoE. Zgodnie z prognozami stopy pozostały na niezmienionym poziomie, jednak rozczarowanie brytyjskiej walucie przyniosła gołębia postawa banku i zapowiedź dwóch podwyżek na przestrzeni 3 lat, co skutkowało spadkiem funta. Dziś średnia wartość GBP/PLN osiągnęła 4,69 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
04.08.2017
Katarzyna Orawczak