Kto zostanie prezydentem USA? (komentarz walutowy 08.11.2016)

Oczy świata skierowane są dziś w stronę Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie wybrany 45. w historii tego kraju prezydent. Dolar w obliczu tak ważnego wydarzenia pozostaje silny, jednak nie świadczy to o braku obaw wśród inwestorów. Rynek wyczekuje oficjalnych wyników, a panująca atmosfera zagłusza publikowane w tym czasie dane.

 

Rozwaga i skupienie

Jeżeli wziąć pod uwagę wyłącznie dzisiejsze zachowanie w głównej parze walutowej, to nie można powiedzieć by wynik wyborów w USA został przesądzony. Komunikat wydany w niedzielę przez FBI, mówiący o braku podstaw do wszczęcia postępowania wobec Hillary Clinton, uspokoił co prawda rynek i umocnił dolara, ale jego wartość nie zdołała powrócić do poziomu sprzed zeszłotygodniowej afery. Mimo to wygrana Donalda Trumpa byłaby dużym zaskoczeniem dla rynku i jeżeli do niej dojdzie można się spodziewać gwałtowniejszych zmian w parze EUR/USD niż w przypadku zwycięstwa kandydatki Demokratów. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,10 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Europa również czeka

Wyczekiwanie na wynik wyborów uwidacznia się nie tylko w głównej parze walutowej. Nastrój ten udzielił się także w notowaniach euro względem złotego, gdzie sytuacja została dziś ustabilizowana. Choć na rynku panują dobre nastroje to w ewentualnej aprecjacji wspólnej waluty mogły przeszkodzić dzisiejsze dane z jednej z największych europejskich gospodarek. Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła o 1,8%, natomiast bilans handlu zagranicznego przy oczekiwaniach 23 mld wyniósł 21,3 mld. Na tle takich wydarzeń średnia wartość euro wyniosła dziś 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Los dolara wciąż nieznany

Dolar utrzymuje dziś silną pozycję wobec złotówki, co pokazuje, że inwestorzy mają nadzieję na mniej przepełniony niepewnościami scenariusz dzisiejszych wyborów. Zwycięstwo Republikanina na nowo może rozbudzić pytania o grudniowe posiedzenie Fed, a amerykańska waluta zostanie zdeprecjonowana. W wyniku wyborów czynniki lokalne, takie jak jutrzejsza decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, nie wywołują emocji rynku. Tym bardziej, że inwestorzy nie spodziewają by miało dojść do zmian w kwestii polityki pieniężnej NBP. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,92 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W poszukiwaniu bezpieczeństwa

To, że wybory prezydenckie w USA wciąż obarczone są dużym ryzykiem widoczne jest w notowaniach franka, uchodzącego za bezpieczną walutę. Dziś szwajcarska waluta utrzymuje względem złotego mocną, ale stabilną pozycję. Przedstawione rano dane na temat szwajcarskiego rynku pracy były zgodne z oczekiwaniami i nie wpłynęły na kurs tej waluty. W związku z powyższym średnia wartość franka wyniosła dziś 4,01 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt zachowuje spokój

Wtorkowa sesja przyniosła kolejne informacje odnośnie kondycji gospodarczej Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa negatywnie zaskoczyła i przy oczekiwaniach 0,1% wyniosła -0,4%. Lepiej od oczekiwań wypadło natomiast przetwórstwo, jednak wpływ tych odczytów nie miał większego znaczenia na notowania w parze GBP/PLN, a relatywna siła funta wynika z mniejszego prawdopodobieństwa twardego Brexitu. Średni kurs brytyjskiej waluty wyniósł dziś 4,85 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
08.11.2016
Katarzyna Orawczak