Lepszy dzień dla złotego (komentarz walutowy 4.01.2017)

Na rynku walutowym podczas dzisiejszej sesji dało się zauważyć zdecydowane ożywienie. Powrót wszystkich inwestorów po noworocznej przerwie oraz duża liczba ważnych publikacji makro wprowadziła zmiany w notowaniach walut. Dzisiejsza sesja należała do jednej z lepszych dla naszej waluty.

Korekta na głównej parze walutowej

Wczorajsze dane dotyczące przemysłu w Stanach Zjednoczonych, mimo że zadowalające nie sprowadziły kursu poniżej poziomu 1,03. Para EUR/USD dziś natomiast dość silnie zareagowała na informację o lepszej od oczekiwań wartości inflacji w UE. Inwestorzy czekają jeszcze dziś na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Dzisiejszy średni kurs EUR/USD wyniósł 1,04 USD.

EUR/USD

Źródło: Bankier.pl

Ożywienie złotego

Środowa sesja przyniosła niewielkie umocnienie złotego na parze z euro. Kurs z poziomu 4,39 zszedł na chwilę w okolice 4,36. Prawdopodobnie jest to chwilowa korekta, która jeśli nie zostanie podparta solidnymi danymi nie utrzyma się. Niestety w najbliższym czasie możemy spodziewać się jedynie napływu czynników, które raczej osłabią złotego – raport agencji ratingowych. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,38 PLN.

EUR/PLN

Źródło: Bankier.pl

Osłabienie dolara

Amerykańska waluta podczas dzisiejszej sesji zanotowała osłabienie wobec złotego. Nie poradziła sobie z przebiciem poziomu 4,22. Wczorajsze dane widocznie były niewystarczające dla inwestorów. Być może powrót do tego poziomu nastąpi po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy już w piątek. Dzisiejszy średni kurs dolara wyniósł 4,19 PLN.

USD/PLN

Źródło: Bankier.pl

Frank poniżej 4,10

Złoty umocnił się dziś nie tylko wobec euro i dolara, ale również i franka szwajcarskiego. Ma to prawdopodobnie związek z rosnącymi oczekiwaniami wobec RPP, wobec której oczekuje się wprowadzenia podwyżki stóp procentowych w Polsce. Najbliższe posiedzenie zostało zaplanowane na przyszłą środę. To wydarzenie na pewno zwróci uwagę wielu inwestorów i wywoła wahania na parach związanych ze złotym. Dzisiejszy średni kurs franka wyniósł 4,08 PLN.

CHF/PLN

Źródło: Bankier.pl

Wahania pary GBP/PLN

Dzisiejsza sesja nie była tak udana jak wczorajsza dla funta. Na parze GBP/PLN dało się zaobserwować dość spore wahania w przedziale 5,16-5,13. Do zmienności w notowaniach tych walut należy się przyzwyczaić. Jutrzejsza publikacja indeksu PMI dla usług w Wielkiej Brytanii może być równie istotna jak ta wczorajsza. Inwestorzy w najbliższych miesiącach będą bacznie przyglądać się wszystkiemu, co związane ze Zjednoczonym Królestwem i doszukiwać się konsekwencji Brexitu. Dzisiejszy średni kurs funta wyniósł 5,15 PLN.

GBP/PLN

Źródło: Bankier.pl

04.01.2017
Katarzyna Orawczak