Lepszy nastrój to jeszcze nie optymizm. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 12-16.12.2022

Czternastoletnie górki w stopach procentowych ECB każą powątpiewać w opinię niektórych członków RPP, że w 2024 roku w Polsce stopy procentowe zaczną spadać.

W tym tygodniu opublikowano finalny wskaźnik inflacji CPI rok do roku w Polsce. Optymiście cieszą się z nieznacznego jej spadku, jednak obniżka cen towarów i usług o zaledwie 0,4% (z 17,9 do 17,5%) nie będzie dla społeczeństwa odczuwalne.

Inflacja CPI rok do roku w Niemczech spada po raz pierwszy od wakacji, ale nadal jest dwucyfrowa (10%). Lekko poprawił się również indeks instytutu ZEW (z -36,7 na -23,3). Plany na kształtowanie się sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów są obecnie najlepsze od marca bieżącego roku, nadal to jednak ponad 70 punktów mniej niż jeszcze przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

Słabe dane z rynku pracy na Wyspach. Co prawda ogólnie stopa bezrobocia rośnie nieznacznie (z 3,6% na 3,7% ), ale liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych rośnie z 3,3 tys. do aż 30,5 tys. Również Wielka Brytania w najnowszym odczycie inflacji CPI rok do roku notuje spadki (z 11,1 do 10,7%), do odczuwalnych spadków jednak jeszcze sporo. Zwłaszcza, że Bank Anglii zdecydował o kolejnej podwyżce stóp procentowych (50 punktów procentowych), w efekcie koszt kredytu jest na poziomie najwyższym od 14 lat!

Euro w bojowym nastroju

Z ostatnią lekką przeceną w parze EUR/USD mieliśmy do czynienia pod koniec listopada, od tamtego czasu eurodolar rośnie w siłę. W mijającym tygodniu rekord padł we czwartek kiedy na moment euro przełamało barierę 1,07. Finalnie w parze EUR/PLN 16 grudnia 2022 roku mamy średni kurs na poziomie 1,06.

EUR/USD

eur-usd-kursy walut ekrantor pl
źródło: Bankier.pl

Będzie spokojny koniec roku?

Tylko w środę patrząc na cenę europejskiej waluty serce zabiło nam mocniej, bo kurs podskoczył na moment powyżej 4,7. Pozostała część tygodnia ustabilizowała cenę euro i pozwoliła nam w piątkowe popołudnie wytrwać w średnim kursie w parze EUR/PLN na poziomie 4,69.

EUR/PLN

eur-pln-kursy walut ekrantor pl
źródło: Bankier.pl

Taniej już było

We wtorek obserwowaliśmy przecenę dolara z poziomu 4,45 na 4,39. Sytuacja okazała się jednak chwilowa, bo już środę rozpoczęliśmy płacąc za jednego dolara 4,41 złotego.
W piątkowe popołudnie 16 grudnia za jednego dolara płacimy średnio 4,40 złotego.

USD/PLN

usd-pln-kursy walut ekrantor pl
źródło: Bankier.pl

Bezpieczne wahadło

Między minimum a maksimum ceny franka w tym tygodniu mamy około sześciu groszy różnicy. Najtaniej (4,71) było w środową noc, od tego czasu kurs delikatnie podskoczył i tydzień w parze CHF/PLN kończymy średnim kursem na poziomie 4,74.

CHF/PLN

chf-pln-kursy walut ekrantor pl
źródło: Bankier.pl

Przyjemne spadki

Tydzień rozpoczął się kursem 5,47 i jak się dziś okazuje to był najwyższy poziom ceny funta brytyjskiego. Ze znaczącym spadkiem mieliśmy do czynienia w czwartkowe popołudnie, kiedy kurs runął z 5,43 do 5,34 w piątkowy poranek. Wczesnym popołudniem 16 grudnia średni kurs w parze GBP/PLN kształtuje się na poziomie 5,37

GBP/PLN

gbp-pln-kursy walut ekrantor pl
źródło: Bankier.pl
16.12.2022
Ekantor.pl