May odchodzi, a nastroje psuje USA. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.05.2019

W tym tygodniu trwała walka o twarz Brexitu, którą premier May zakończyła w piątkowe przedpołudnie zapowiedzią rezygnacji ze stanowiska. Po drugiej stronie globu ciąg dalszy napiętych emocji na linii Waszyngton – Teheran. Powodem m.in. zapewnienie prezydenta Trumpa o zniszczeniu Iranu w przypadku wojny i upublicznienie przez Pentagon nagrania z ćwiczeń ciężkiego bombowca B-2. Istotne posunięcia widać również w administracji USA, która dopisuje do swojej listy persona non grata kolejnych prezesów chińskich koncernów, na wzór Rena Zhengfei – założyciela Huawei.

Dolar odpuszcza

Czwartek przyniósł informacje o spadku indeksu PMI dla przemysłu w USA do 50,6 pkt, czyli do poziomu najniższego od września 2009 roku. Spadek o 2 punkty w stosunku do początku miesiąca wzmocnił euro. Co więcej taki wynik jest bardzo bliski granicy 50 pkt., która oznacza spadek aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dane te w połączeniu z informacjami o sprzedaży nowych domów, wysokimi cenami ropy naftowej oraz wysokimi stopami procentowymi pozwoliły euro zaliczyć udany kurs w górę wykresu (z poziomu nieco ponad 1,11 do 1,12 w ciągu kilkunastu godzin od czwartkowego popołudnia). Istotny dla dalszego rozwoju wydarzeń okazać się może dzisiejszy odczyt zamówień na dobra trwałego użytku. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.

EUR/USD

EUR USD ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Złotówka ze spokojem przygląda się Europie?

W tym tygodniu w Polsce najważniejsze odczyty dotyczyły produkcji przemysłowej (w ujęciu rocznym wzrost do 9,2%) i wyników sprzedaży detalicznej (także wzrost z 3,1% do 13,6% w skali roku). Nie wpłynęły one jednak na zmiany w parze EUR/PLN. W indeksie PMI dla strefy euro publikowane dane nie dla wszystkich okazały się pozytywne. Francja nieźle wypadła zarówno we wskaźniku aktywności finansowej dla przemysłu jak i dla usług, odwrotnie niż w Niemczech, gdzie odnotowano dwa spadki. Miało to na pewno wpływ na liczony w całej strefie euro PMI zarówno przemysłowy jak i usługowy. Mimo to kurs euro jest nadal stabilny i oscyluje w okolicach 4,30 zł. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,29.

EUR/PLN

EUR PLN ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Dane z gospodarki nie windują kursu złotego

Pozytywne dane z polskiej gospodarki dają odbicie w GPW, ale próżno szukać znaczących trendów w kursie złotówki do dolara. Nawet w sytuacji, w której dolar wcale najlepiej sobie nie radzi. Amerykańska waluta po czwartkowym skoku w okolice 3,87, tydzień kończy zdecydowanie niżej, czyli w okolicach 3,83.

USD/PLN

USD PLN ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Nadal na plusie

Kurs franka szwajcarskiego niezmiennie pnie się w górę. Nie są to wielkie zmiany, ale w ciągu ostatniego miesiąca różnica wyniosła około 10 groszy. Nie ma się temu co dziwić, skoro frank konsekwentnie umacnia się także wobec euro, co jest pochodną jego kursu wobec złotówki. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,82.

CHF/PLN

CHF PLN ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Premier May odchodzi

Oczekiwania dotyczące dymisji brytyjskiej premier zdecydowanie nie pomogły funtowi, który w tym tygodniu spadł do najniższego od lutego poziomu. Brytyjska waluta nie odzyskała siły już nawet przy okazji pojedynczych porozumień na linii premier – parlament. Od piątkowego przedpołudnia wiadomo jednak, że finał Brexitu przejdzie w ręce nowego szefa rządu. W momencie ogłoszenia przez Theresę May decyzji o rezygnacji kurs funta skoczył gwałtownie w górę i wyniósł 4,88. Do przejęcia sterów przez nowego premiera nie należy spodziewać się jednak większych wzrostów tym bardziej, że na Wyspach i w USA już długi weekend. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,87.

GBP/PLN

GBP PLN ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl
24.05.2019
Ekantor.pl