Musisz wiedzieć: May zaryzykowała – funt stracił. 5 faktów walutowych 9.06

Potwierdza się najtrudniejszy scenariusz dla funta. Brytyjska waluta osłabiła się po informacji o utracie samodzielności  w Izbie Gmin przez Partię Konserwatywną. Z kolei Mario Draghi ostudził oczekiwania względem podniesienia stóp procentowych.

 

Funt traci po wyborach

We wczorajszym komentarzu wspominaliśmy, że najtrudniejszym scenariuszem dla funta będzie utrata większości przez Partię Konserwatywną. Ten scenariusz właśnie się potwierdza. Jeremy Corbyn – lider Partii Pracy – wezwał Theresę May do ustąpienia ze stanowiska premiera. W piątkowy poranek kurs GBP/PLN spadł do średniej wartości 4,76.

 

Mario Draghi nie zmienia zdania

Wczorajsza konferencja prezesa EBC nie przyniosła oczekiwanych przez rynek sygnałów mogących świadczyć o szybszym wycofywaniu się banku z prowadzenia niekonwencjonalnej polityki. Spadek EUR/USD pogłębił się, jednak reakcja rynku nie była gwałtowna. Na otwarciu średni kurs tej pary sięga 1,11 .

 

Zeznania byłego szefa FBI

Czwartek był ważnym dniem dla rynku, dlatego warto zatrzymać się na nim nieco dłużej. O godzinie 16:00 w USA rozpoczęły się zeznania byłego już szefa FBI. James Comey jest niemal przekonany o udziale Rosji w wyborach prezydenckich.

 

Dane z Wielkiej Brytanii

Po ostudzeniu emocji inwestorzy zaczną znów kierować uwagę na kalendarz makro, jednak ten prezentuje się dziś skromnie. Ważniejsze informacje zostaną zaprezentowane w Wielkiej Brytanii, jednak dla funta pierwszoplanowe znaczenie mają dziś wyniki wyborów.

 

Na złotym

W piątkowy poranek złoty zyskuje wyłącznie wobec funta. Względem euro, franka i dolara jego pozycja pozostaje osłabiona (EUR/PLN 4,20, USD/PLN 3,75, CHF/PLN 3,87).

 

Wydarzenia gospodarcze:

  • Bilans handlu zagranicznego (GBP) – Wielka Brytania
  • Wyniki produkcji przemysłowej – Wielka Brytania
09.06.2017
Katarzyna Orawczak