Chat with us, powered by LiveChat

Nastroje nie sprzyjają dolarowi. Komentarz walutowy 28.08.2017

W sobotę zakończyło się sympozjum w Jackson Hole. Przełomu nie było, mimo to doszło do znacznego umocnienia euro. Atmosfera na rynku nie sprzyja dolarowi.

 

Euro silnie w górę

Ani z ust Janet Yellen, ani Mario Draghiego w trakcie konferencji w Jackson Hole nie padły żadne kluczowe informacje na temat przyszłej polityki pieniężnej prowadzonej przez banki centralne. Mimo to kurs EUR/USD silnie powędrował w górę. Takie zachowanie może mieć związek z wypowiedziami innych członków Fed, które nie zwiększają oczekiwań, co do ścieżki podwyżek w USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,19 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, pln
Źródło: bankier.pl

 

Niewiele danych w tym tygodniu

Poniedziałek w parze EUR/PLN przynosi nieznaczne odreagowanie ostatnich spadków. Mimo to złotemu udaje się utrzymać silniejszą pozycję. Kalendarz makroekonomiczny na nadchodzące dni nie prezentuje się zbyt obficie. Dziś opublikowane zostały dane o podaży pieniądza M3. Najwięcej emocji mogą wzbudzić czwartkowe odczyty na temat inflacji oraz piątkowy indeks PMI dla przemysłu. Pojawią się również dane z Niemiec. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,25 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar coraz słabszy

Atrakcyjność dolara maleje i nie pomagają nawet wiadomości o rozpoczęciu w niedługim czasie kampanii związanej z reformą podatkową. Po problemach z Obamacare rynek może nie wierzyć by Trumpowi udało się przeforsować zmiany. Za osłabieniem dolara mogą stać też “gołębie” wypowiedzi członków Fed. Zastanawiające może być również milczenie Janet Yellen w kluczowych kwestiach. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,56 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Będą ważne dane z kraju

Silniejszy – w porównaniu do kursu z zeszłego poniedziałku – był dziś złoty w parze z frankiem, choć szwajcarska waluta podczas trwania sesji korygowała ostatni ruch w dół. Relacja zachodząca w tej parze jest wynikiem atmosfery panującej na szerokim rynku. W najbliższych dniach nie zabraknie interesujących danych z kraju. Dziś inwestorzy zapoznali się ze wskaźnikiem koniunktury wg BIEC. Średnia wartość w parze CHF/PLN wyniosła dziś 3,73.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Sesja bez Wielkiej Brytanii

Przed weekendem funt stał się jeszcze słabszy, a w kulminacyjnym momencie jego minimalna wartość pokazała 4,57. Dziś na brytyjskim rynku dzień wolny, w związku z Letnim Świętem Bankowym. W następnych dniach kluczową publikacją z tego kraju będzie piątkowy indeks PMI dla przemysłu. Średnia wartość funta pokazała dziś wartość 4,61 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

28.08.2017
Katarzyna Orawczak