Od ECB do Fed. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 30.10-03.11.2017

To był tydzień z bankami centralnymi. W środę zaprezentowana została decyzja Rezerwy Federalnej, a dzień później – Bank of England. Wiele emocji związanych było również z wyborem szefa Fed.

 

Emocje wokół banków

Zeszłotygodniowe słowa Mario Draghiego, po posiedzeniu ECB w sprawie stóp procentowych, osłabiły euro. Kurs EUR/USD w pierwszej połowie tygodnia oscylował więc w okolicach 1,16. W kolejnych dniach uwaga skierowała się przede wszystkim na Stany Zjednoczone, gdzie obok decyzji Fed, poznaliśmy nowego szefa tej instytucji. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,16.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

PKB w strefie euro

Na początku tygodnia sytuacja w parze EUR/PLN prezentowała się spokojnie. Rynek wciąż pozostawał pod wrażeniem wystąpienia prezesa banku ECB. W kolejnych dniach uwaga inwestorów przenosiła się na USA, jednak w międzyczasie mogliśmy poznać również ważne odczyty ze strefy euro. Najwięcej uwagi przykuwał wstępny odczyt PKB za III kwartał, który pokazał dynamikę 2,5% w ujęciu rocznym. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Dużo spraw wokół dolara

To był niezwykle ważny tydzień dla dolara. Obok decyzji w sprawie stóp procentowych, poznaliśmy również wybór Donalda Trumpa dotyczący następcy Janet Yellen na stanowisku przewodniczącego Fed. Został nim Jerome Powell. Przez cały tydzień publikowane były również ważne dane z USA, z czego najwięcej uwagi przykuwały dzisiejsze payrolls. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,64.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Dane krajowe

W tym tygodniu pojawiło się również kilka informacji krajowych, z czego najwięcej uwagi przykuwała wtorkowa publikacja dotycząca inflacji CPI. Odczyt w ujęciu rok do roku okazał się zgodny z prognozami i pokazał wartość 2,1%. Poza tym w kalendarzu znalazł się również wskaźnik rynku pracy wg BIEC oraz indeks PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,64.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

BoE podniósł stopy

Również funt w tym tygodniu czekał na ważne informacje. W czwartek została ogłoszona decyzja w sprawie polityki pieniężnej BoE. Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Jest to pierwszy taki ruch po poluzowaniu polityki w sierpniu 2016 roku. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,76.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
03.11.2017
Katarzyna Orawczak