KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

dolar, euro za 5 złotych

Euro i dolar powyżej 5 złotych? Wszystko jest możliwe

Ostatnie zachowanie polskiej waluty nie napawa optymizmem. Cena dolara osiągnęła najwyższy od 14 lat poziom, a kurs franka straszy kredytobiorców. Złoty nie radzi sobie również w parze z Read more

Nowy projekt ustawy frankowej zbyt łagodny dla banków

Zaprezentowany we wtorek najnowszy projekt ustawy frankowej spotkał się ze sporą falą krytyki. Jego wymiar jest łagodniejszy w skutkach dla banków, niż ten zaprezentowany w styczniu, a koszt z jakim Read more

Plany Fed i ECB. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 10-14.07.2017)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Tydzień obfitował w emocje związane z działaniami banków centralnych. Wydarzeniem tygodnia był raport o polityce monetarnej Fed zaprezentowany przez Janet Yellen. Nie zabrakło również doniesień na temat planów ECB.

 

Nastroje wokół banków

Tydzień rozpoczął się spokojnie. Skromny kalendarz danych sprawił, że kurs EUR/USD nie był skłonny do większych wahań. Te jednak pojawiły się w kolejnych dniach. Tuż przed środowym wystąpieniem prezes Fed – Janet Yellen – dolar zaczął tracić na wartości, co miało również związek z “gołębimi” komunikatami płynącymi z ust innych członków Rezerwy Federalnej, a także trwającą aferą wokół wyborów prezydenckich w USA. Ruch ten w kolejnych dniach został skorygowany, jednak w czwartek nie bez reakcji pozostały doniesienia związane z ECB. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,14 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Dane oraz doniesienia

Europejski kalendarz makro prezentował się skromnie, jednak dane które już się pojawiały, były kolejnym świadectwem dobrej kondycji gospodarczej Eurolandu. Wyżej niż się spodziewano zaprezentował się w poniedziałek indeks Sentix- choć względem poprzedniego miesiąca odnotowany został spadek. Zaskoczeniem były odczyty produkcji przemysłowej. Pojawiły się też – zgodne z rynkowym konsensusem – dane o inflacji CPI Niemiec. Więcej emocji wywołały doniesienia o tym, że ECB we wrześniu miałby poinformować o wycofywaniu się z programu QE. W takiej atmosferze złoty zdołał umocnić jednak swoją pozycję i dziś średni kurs euro wyniósł 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Słowa J.Yellen nie wniosły nic nowego

Po kilku wahaniach w parze USD/PLN złoty kończy tydzień poniżej bariery, którą stanowi wartość 3,70. Środowe i czwartkowe wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen nie wprowadziło na rynek elementu zaskoczenia, ani też nie zwiększyło oczekiwań na kolejną podwyżkę w tym roku, co ograniczyło wzrosty dolarowi. Pod względem publikacji – kalendarz wypełniony był informacjami z USA. Obok wystąpień uwagę skupiały dzisiejsze dane. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,69 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Krajowe dane

Tydzień w Polsce rozpoczął się raportem o inflacji. Następnie GUS zaprezentował finalne wskaźniki inflacji CPI. Dynamika wyhamowała, co było zgodne z prognozami rynku. W środę inwestorzy poznali dane inflacji bazowej- w tym przypadku również nie było zaskoczenia. Wykres CHF/PLN w tym czasie powędrował w kierunku południa. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,81 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Niewielka ilość informacji

Funt wciąż pozostaje walutą relatywnie słabą, choć pod koniec tygodnia można było obserwować próbę umocnienia. W kalendarzu danych jedyne pozycje przedstawione zostały w środę i dotyczyły one sytuacji na brytyjskim rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła, podobnie jak ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W górę powędrowały natomiast średnie tygodniowe wynagrodzenie bez uwzględnienia bonusów. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

14.07.2017 14:27
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000