Podsumowanie tygodnia 20.04.-24.04.2015

Grecki tydzień dobiega końca. Kursy wszystkich par walutowych podczas piątkowego handlu na rynku finansowym były bardzo zmienne. Z perspektywy całego tygodnia największe wahnięcia zostały zanotowane na parze EUR/PLN, która osiągnęła najniższy poziom od wielu lat.

Słaby dolar

Koniec tygodnia przyniósł spadek wartości dolara. Od poniedziałku para EUR/USD względnie utrzymywała się na jednym poziomie z lekkimi wahaniami w przedziale między 1,0660 a 1,0796, od czwartkowej sesji amerykańska waluta zaczęła słabnąć. Podczas dzisiejszych notowań został osiągnięty poziom 1,0893. Jeśli Eurogrupa osiągnie kompromis z Grecją, to wspólna waluta zapewne umocni się jeszcze bardziej. W przypadku odroczenia porozumienia do końca kwietnia będziemy oglądać powrót do 1,07 czy nawet 1,06.

 

EUR/USD

eurusd

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Złotówka czeka na wieści z Rygi

Można śmiało powiedzieć, że miniony tydzień na parze EUR/PLN należał do złotówki. Nasza waluta umocniła się względem wspólnej waluty osiągając poziom poniżej 4,00. Najniższy kurs został osiągnięty we wtorek 3,9626. Niestabilność na tej parze walutowej (jak również na pozostałych) wynikała z ciągłego niepokoju o sytuację finansową Grecji. Problemy tego państwa stanowiły główny czynnik zmian zachodzących w notowaniach walut. Dzisiejszy kurs naszej waluty w oczekiwaniu na informacje o rozstrzygnięciu z Rygi osiągnął wartość zbliżoną do 4,01.

 

EUR/PLN

eurpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Złotówka kontra dolar

Tydzień kończy się również optymistycznie dla naszej waluty w relacji z dolarem. Mimo, że piątkowe notowania tej pary nie przyniosły trwałego umocnienia złotówki, to w zestawieniu z poprzednimi sesjami wypadła ona nie najgorzej. W stosunku do wczorajszego poziomu 3,7460 dolar zanotował spadek do 3,6762. Nasza waluta nie utrzymała przewagi do USD, jednak nie wszystko jeszcze stracone.

 

USD/PLN

usdpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Niestabilny frank szwajcarski

Notowania pary CHF/PLN miały burzliwy przebieg. Prawie 10 groszowe różnice w kursie w minionym tygodniu przysporzyły wielu emocji przede wszystkim osobom zadłużonym we franku. Wydaje się, że koniec tygodnia może przynieść jakieś rozwiązanie dla relacji tych dwóch walut. Takie nadzieje są pokładane w wystąpieniu szefa Szwajcarskiego Banku Narodowego, wobec którego rynek oczekuje pewnych deklaracji oraz zapewnień w związku z przewartościowanym frankiem. Rynek w ostatnich godzinach wycenił CHF średnio na 3,87 PLN.

 

CHF/PLN

chfpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

 

Zespół ekantor.pl

24.04.2015
Katarzyna Orawczak