Podsumowanie tygodnia 4-8.05.2015

Na koniec tygodnia nastąpiły zmiany na parze USD/PLN, która zmieniła kierunek notowań. EUR/USD czeka na impuls związany z odczytem najważniejszych danych dotyczących rynku pracy. Złotówka osłabiła się wobec euro i franka szwajcarskiego.

 

 

Oczekiwanie na dane z rynku pracy

Pierwszy pełny tydzień maja na parze EUR/USD przyniósł inwestorom wiele emocji. Liczne odczyty danych makroekonomicznych oraz doniesienia o niezakończonych negocjacjach z Grecją były widoczne w postaci wahań na wykresie notowań tej pary walutowej. Brak wyraźnego trendu był dużym utrudnieniem w prognozowaniu przyszłych tendencji kursowych. Najniższy poziom 1,1069 na tej parze walutowej został osiągnięty we wtorek, od którego nastąpiło odbicie w kierunku wczorajszej, najwyższej wartości w tym tygodniu 1,1385. Dziś obserwowaliśmy lekki spadek, który raczej był przygotowaniem do popołudniowego odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy. Średnia wartość dolara wyniosła 1,12 euro.

 

EUR/USD

eurusd

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Słaby tydzień PLN

Ten tydzień dla złotówki na parze z euro był nieco gorszy od poprzedniego. Nie udało się zejść poniżej bariery 4,00. Mimo to kurs ten w dalszym ciągu utrzymuje się na poziomie, który jest najniższy od kilku lat. Rynek walutowy podczas tych pięciu sesji zmagał się przede wszystkim z czynnikami napływającymi z szerokiego rynku, m.in. były to pogłoski o zbliżającym się bankructwie Grecji. Choć premier Tsipras zapewnił, że spłacą całe zobowiązanie wobec MFW, nie oznacza to końca ich kłopotów finansowych. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,06 PLN.

 

EUR/PLN

eurpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Zmiana kierunku USD/PLN

Na parze USD/PLN na koniec tygodnia nastąpił odwrót od trendu spadkowego. W środę został osiągnięty najniższy poziom od początku roku. Wartość 3,55 ostatni raz inwestorzy widzieli w styczniu. Próby wybicia się dolara na parze ze złotówką poskutkowały tym, że dziś średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła 3,62. Zmiany mogą nastąpić późnym popołudniem, ponieważ wtedy poznamy kluczowe dane dla USD z rynku pracy. Tylko optymistyczne wartości będą w stanie trwale utrzymać trend zwyżkowy.

 

USD/PLN

usdpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Ciągle drogi frank szwajcarski

Sytuacja złotówki na parze z frankiem szwajcarskim była o tyle skomplikowana, że trudno było powiedzieć, w którą stronę pójdą notowania. Poniedziałkowa sesja wskazywała na stabilizację natomiast we czwartek oglądaliśmy już najwyższe wartości od stycznia. Brak skutecznych interwencji ze strony SNB zmusza osoby, które mają zaciągnięty kredyt w tej walucie do poszukiwania rozwiązań na własną rękę. I tu z pomocą przychodzą kantory, zwłaszcza te internetowe, z których warto korzystać chociażby po to żeby zaoszczędzić na spreadach. Jeszcze wiele osób nie wie, że lepiej w dobie drogiego CHF kupić go korzystając z internetowej platformy i przelać na konto walutowe lub bezpośrednio konto kredytu, niż nabyć go po kursie bankowym. Średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,91 PLN.

 

CHF/PLN

chfpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

 

Zespół ekantor.pl

08.05.2015
Katarzyna Orawczak