KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

konferencja, kryptowaluty, crypto future conference, Ekantor.pl

Crypto Future Conference – 23 marca Wrocław

Już 23 marca we Wrocławiu odbędzie się konferencja poświęcona tematyce kryptowalut - Crypto Future Conference. Uczestnicy otrzymają konkretną i praktyczną wiedzę, ale również będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach. Read more

Paliwo najdroższe od lat. Ceny mogą pójść jeszcze w górę

Za litr benzyny płacimy już ponad pięć złotych. Powody do zmartwień mają również właściciele diesli. Ceny na stacjach paliw sukcesywnie rosną, a Polacy jedyne co mogą zrobić to “płakać i Read more

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 17-21.10.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Kończący się na rynku walutowym tydzień przypieczętował silną pozycję dolara oraz podkreślił słabość złotego. Wydarzenia, które miały miejsce w tym czasie, choć przykuwały uwagę, to nie wpływały silnie na nastroje inwestorów. Przebudzenie nastąpiło dopiero po wczorajszej wypowiedzi prezesa ECB, mającej miejsce na konferencji po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych.

 

Dolar korzysta ze słabości euro

Ostatnie dni należały do dolara, który kontynuował tendencję wzrostową, choć już nie z takim impetem, jak można było zaobserwować wcześniej. Zaczęły się bowiem wyczerpywać możliwości czerpania profitów z oczekiwań wobec zacieśnienia polityki monetarnej Fed. Ostatnia debata pomiędzy kandydatami na prezydentów również nie okazała się zaskoczeniem i jedynie uspokoiła emocje związane z wyborami w USA. Wybudzeniem dla amerykańskiej waluty okazał się spokojny ton wypowiedzi prezesa ECB po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. Pod wpływem słów Mario Draghiego euro osłabiło się osiągając średnią wartość 1,08 PLN.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Gorszy okres złotego

W poniedziałek średnia wartość euro wzrosła, osiągając tygodniowy szczyt na poziomie 4,33 PLN. W kolejnych dniach sytuacja złotego zaczęła się nieznacznie poprawiać, jednak czwartek przyniósł kolejne umocnienie wspólnej waluty. Za słabość złotego odpowiada przede wszystkim awersja do walut rynków wschodzących wywołana sytuacją w USA. Dodatkowo seria krajowych odczytów, zapoczątkowana we wtorek przez raport z rynku pracy, okazała się rozczarowaniem i nie pomogła polskiej walucie pokonać dzielącego dystansu względem euro, którego średni kurs osiągnął dziś 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Przebudzenie dolara

Utrzymująca się stabilizacja w parze z dolarem wykazała, że amerykańska waluta nie jest w stanie dłużej korzystać z fali oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. Przedstawione w tym czasie dane, na temat kondycji gospodarczej Stanów Zjednoczonych, nie były entuzjastyczne, jednak nie zdołały zmienić nastawienia inwestorów. Reakcji nie wywołała również ostatnia debata na linii Clinton-Trump. Ewentualne zwycięstwo kandydata Republikanów odbierane jest jako zagrożenie dla stabilności, które zaszkodziłoby m.in. właśnie złotemu. Pod koniec tygodnia dolar zyskał jednak na słabości pozostałych walut wywołanej słowami prezesa ECB. Podczas konferencji Mario Draghi unikał rozmowy na temat ograniczania skali programu QE. W wyniku takiej koniunktur średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,97 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Frank odbudowuje siłę

Na  otwarciu poniedziałkowej sesji kurs franka wynosił 3,96 PLN . Od tego momentu wartość szwajcarskiej waluty systematycznie, choć niegwałtownie wzrastała. Za rosnącą awersję do ryzykownych walut odpowiedzialne były nie tylko nastroje związane z sytuację za oceanem, ale też słabsze lokalne dane. Wzrost wynagrodzenia w Polsce wyraźnie spowolnił, sprzedaż detaliczna rozczarowała, a produkcja przemysłowa była nieco poniżej prognoz. Również koniunktura gospodarcza nie przyniosła wsparcia w wyniku czego średnia wartość franka wyniosła dziś 3,99 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt nabiera dystansu

Obawy związane z Brexitem powracają i to z wielką siłą. Uruchomienie procesu opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię ma rozpocząć się najpóźniej w marcu 2017 roku. Wraz z zapowiedzią premier Theresy May pojawiły się lęki o tzw. twardy Brexit, które zostały nieco zamortyzowane informacją o tym, że brytyjski parlament przyjrzy się negocjacjom z UE. Wpływ tej wiadomości na notowania funta był silniejszy niż publikowanych w tym czasie mieszanych danych o kondycji gospodarczej kraju. Od poniedziałku kurs GBP rósł osiągając dziś średnią wartość 4,84 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

21.10.2016 15:34
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!