KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Sknera – być czy nie być, czyli jak oszczędzać wydając pieniądze?

Pragniemy pieniędzy - nie ma co tego ukrywać - ale równocześnie boimy się, że odkładając każdą złotówkę życie ucieknie nam przez palce. Nie można tego wykluczyć. Coraz modniejsze staje się Read more
tankowanie, paliwo, opłata, Ekantor.pl

Paliwo będzie droższe. Rząd szykuje “opłatę emisyjną”

8 groszy netto - tyle do każdego litra benzyny i oleju napędowego, być może już niedługo, będą musieli doliczyć kierowcy. “Opłata emisyjna” to nowy pomysł rządu Mateusza Morawieckiego. Pieniądze mają Read more

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 19-23.09.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

W tym tygodniu dane makroekonomiczne schowały się w cieniu decyzji podejmowanej przez Fed, choć to nie ona skupiała całą uwagę inwestorów. Pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie było zgodne z przewidywaniami, w związku z czym ważniejsze miały okazać się słowa prezes Rezerwy Federalnej na konferencji po posiedzeniu. Postawa  Janet Yellen mogła znacząco wpłynąć na nastroje rynku walutowego  i … wpłynęła.

 

Bez niespodzianek, ale w dobrych nastrojach

Na początku tygodnia główna para walutowa zachowywała się stabilnie, co było wynikiem wyciszenia emocji tuż przed posiedzeniem w sprawie stóp procentowych. Brak znaczących publikacji w tym czasie oraz trwająca cisza medialna członków FOMC utrwalała relację pomiędzy euro i dolarem. Podjęta decyzja nie okazała się być zaskoczeniem dla rynku, w związku z czym za poprawę nastrojów odpowiedzialne były wyważone słowa prezes Fed – Janet Yellen. Temat zacieśniania polityki pieniężnej powróci jeszcze pod koniec tego roku, jednak za wcześnie na to by rynek martwił się grudniowym posiedzeniem, w związku z powyższym średnia wartość euro wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty silny… do czasu?

Od poniedziałku polska waluta znajdowała się w tendencji wzrostowej względem euro, czego przypieczętowaniem była środowa decyzja Fed. Złoty mógł również liczyć na wsparcie ze strony krajowych danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Dziś złotówka znalazła się pod presją wywołaną informacjami o planowanej na przyszły tydzień przebudowie rządu. Z kolei piątkowe dane napływające ze Strefy Euro nie były jednoznaczne. Chociaż indeks PMI dla przemysłu pozytywnie zaskoczył inwestorów, ten sam wskaźnik dla usług okazał się być rozczarowujący. Taka koniunktura spowodowała, że średnia wartość euro wyniosła dziś 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Chwila wytchnienia

Do połowy tygodnia średni kurs dolara oscylował w okolicach wartości 3,85, jednak słowa prezes Fed spowodowały wyraźny ruch w dół amerykańskiej waluty. Podczas konferencji Janet Yellen podkreśliła, że brak decyzji o podniesieniu stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu  nie jest związany z obawami o kondycję gospodarki, tylko z chęcią poznania większej ilości danych. Wyważony ton wypowiedzi oraz złagodzenie postawy banku poprawiło nastroje rynku. Trudno jednak stwierdzić na jak długo, ponieważ w tle pojawia się już kolejny czynnik ryzyka w postaci listopadowych wyborów prezydenckich w USA. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,81 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Wahania pod kontrolą

Globalne nastroje znalazły odzwierciedlenie również w kursie franka, jednak wahania którym ulegał nie były widowiskowe. Najsilniejszy ruch został odnotowany w poniedziałek, na co wpływ mogły mieć czynniki lokalne w postaci dobrych odczytów z polskiej gospodarki. Frank spadł wtedy z wartości 3,93 do poziomu 3,91, ale już w środę wrócił na wcześniejszy tor. Dziś pozycja złotego została zagrożona wiadomością na temat rekonstrukcji rządu zapowiedzianej przez premier Beatę Szydło. Takie czynniki sprawiły, że średnia wartość franka wyniosła dziś 3,93 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Gorszy okres funta

Mijający tydzień nie należał do udanych dla funta, którego wartość w ciągu pięciu dni spadła o 1,40 %. Brytyjska waluta straciła w związku z utrzymującą się niepewnością wobec konsekwencji Brexitu. W zeszły piątek słowa Kanclerza Skarbu Philipa Hammonda na temat zachowania dostępu kraju do rynku UE niekorzystnie wpłynęły na wartość funta. Następnie przedstawiony został, słabszy od prognoz, wskaźnik zamówień, który przy oczekiwaniach -4 wyniósł -5. Według ekonomistów sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii może się zacząć pogarszać. W efekcie doprowadziłoby to do dalszego luzowania polityki pieniężnej przez BoE. Pod wpływem takich czynników funt osiągnął dziś średnią wartość 4,94 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

23.09.2016 15:32
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!