KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Elżbieta Rafalska

Jest stanowisko Rady UE w sprawie pracowników delegowanych. Polska przeciwna

Polska nie poparła stanowiska Rady Unii Europejskiej, dotyczącego pracowników delegowanych. Przyczyną jest brak kompromisu w kwestiach związanych z firmami transportowymi. Przeciwko opowiedziały się również Węgry, Litwa oraz Łotwa.   Kwestia Read more

Urlop? Nie dla Polaka

Sierpień. Okres wakacji i beztroskiego odpoczynku - czy oby na pewno? Jak pokazują badania aż 40% Polaków zajmuje się sprawami służbowymi podczas urlopu. Równie chętnie podejmujemy się prac dorywczych oraz... Read more

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 29.08-02.09.2016)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Po raz kolejny to piątek stał się dniem wyczekiwanym przez rynek walutowy, ponieważ nic tak nie wzbudza w ostatnim czasie emocji, jak kwestia podwyżki stóp procentowych w USA. Zeszłotygodniowe wystąpienie prezes Fed ponownie skierowało uwagę inwestorów na dane makroekonomiczne, w tym na dzisiejszy odczyt z amerykańskiego rynku pracy.

 

Rynek czeka decyzję Fed

Zachowawczy ton wypowiedzi prezes Fed nie zdołał zmienić relacji łączącej dolara ze wspólną walutą, jednak późniejsza interpretacja jej słów dokonana przez Stanleya Fischera została przyjęta z entuzjazmem i wprowadziła dolara na korzystny tor. Wiceszef Fed zaznaczył bowiem, że podwyżki stóp procentowych we wrześniu nadal są możliwe. Perspektywę tą oddalił jednak wczorajszy indeks ISM, który okazał się być słabszy od prognoz. Silnym ciosem dla USD były również dzisiejsze dane z rynku pracy, które wzmocniły euro  i sprawiły, że jego średnia wartość wyniosła .
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar,

Źródło: bankier.pl

Złotówka znów słabnie

Siła polskiej waluty z połowy sierpnia pozostała już wyłącznie wspomnieniem. Złoty stracił paliwo napędowe, a niekorzystne dane zapoczątkowały jego wyprzedaż. Od wtorku pozycja złotego zaczęła się stabilizować, a polska waluta dostała wsparcie ze strony krajowych danych. Zgodne z oczekiwaniami PKB, nieco mocniejsze wyniki inflacji CPI oraz indeksu PMI dla przemysłu zdołały wyhamować aprecjację euro, które dziś ponownie wędruje w górę osiągając średni poziom 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Gwałtowna reakcja dolara na dane

Koniunktura, w jakiej znalazł się złoty, nie zdołała zagrozić dolarowi, który w tym tygodniu silnie zaznaczył swoją dominację. Punkt kulminacyjny oczekiwań wobec dalszych działań Rezerwy Federalnej nastąpił wczoraj i wzbił amerykańską walutę do poziomu 3,92, jednak opublikowany chwilę później indeks ISM oraz dzisiejsze dane z rynku pracy ostudziły zapał dolara i sprawiły, że jego średnia wartość wyniosła dziś 3,89 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

CHF zwiększa przewagę

Szereg niekorzystnych czynników oddziaływających na złotego odzwierciedlił się również w parze z frankiem szwajcarskim. Mimo, że w połowie tygodnia relacja łącząca tę parę zaczęła się normować, to jednak piątek przyniósł kolejny wzrost szwajcarskiej waluty, który w kluczowym momencie pokonał psychologiczną barierę 4,00. Nieprzychylne dane z USA mogły skłonić inwestorów w kierunku, uznawanego za bezpieczną walutę, franka. W nadchodzącym tygodniu duże znaczenie dla tej pary będzie mieć ocena ratingu Polski dokonana przez agencję Moody’s. Dziś średni kurs CHF wyniósł 3,97 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt wyjątkowo silny

Ostatnie dni okazały się wyjątkowo beztroskie dla brytyjskiej waluty. Funt przez cały tydzień skutecznie wspinał się w górę, nie zważając na ciążące nad nim zagrożenie. Dane o kondycji gospodarki Wielkiej Brytanii oddalają perspektywę dalszego luzowania polityki pieniężnej przez BoE, jednak nie są w stanie zmniejszyć niepokojów inwestorów. Mimo tak silnej aprecjacji, pozostają oni niepewni wobec funta, którego średnia wartość wyniosła dziś 5,20 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

02.09.2016 15:40
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000