Półroczny raport nt. polityki pieniężnej – J. Yellen (komentarz walutowy 12.07.2017)

Dziś niemalże cała uwaga rynku nakierowana była na Stany Zjednoczone, a dolar w świetle tej uwagi próbował odrobić poniesione wczoraj straty. Spadek amerykańskiej waluty wywołany został doniesieniami dotyczącymi ostatnich wyborów prezydenckich. Dla inwestorów w połowie tygodnia ważne jednak były również słowa Janet Yellen.

 

Euro choć traci jest silne

W wyniku informacji o kontaktach Donalda Trumpa Jr. ze stroną rosyjską w trakcie trwania kampanii prezydenckiej – dolar zaczął tracić na wartości, a kurs EUR/USD powędrował do wartości 1,14. Wsparcia dla amerykańskiej waluty nie było również w “gołębich” wypowiedziach przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Dziś rynek czekał natomiast na słowa prezes banku i półroczny raport na temat polityki monetarnej. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła 1,14 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

EUR/PLN powrót na szczyt

Na doniesieniach zza oceanu skorzystały waluty rynków wschodzących, w tym złoty. Choć osłabienie EUR/PLN było chwilowe i dziś euro powróciło do wartości prezentowanych w pierwszej połowie wczorajszej sesji. Atmosfera na rynku opowiada się za silniejszą pozycją wspólnej waluty. Jedynymi danymi z Eurolandu były dziś te dotyczące produkcji przemysłowej, które znacznie przewyższyły rynkowe prognozy. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wystąpienie J.Yellen i Beżowa Księga

Wyraźny spadek wartości dolara można było zaobserwować wczoraj również w parze z polską walutą. W kulminacyjnym momencie jego wartość wykazała 3,68 PLN. Dziś jednak rynek powraca do śledzenia informacji gospodarczych. Najważniejsze z nich to zaplanowane na 16:00 wystąpienie J.Yellen, którego treść została już zaprezentowana. Mimo, że prezes Fed zauważa konieczność dalszego podnoszenia stóp, to jednak rynek zwraca uwagę na obawy dotyczące inflacji – a to nie osłabia dolara. Wieczorem opublikowana zostanie Beżowa Księga. Dziś średnia wartość dolara wyniosła  3,69 PLN.  

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja bazowa w Polsce

Środek tygodnia przyniósł również krajowe informacje, choć ich oddziaływanie na notowania złotego były mocno ograniczone przez nastroje rynkowe i korektę wczorajszego umocnienia, wynikającego z wiadomości napływających z USA. Wskaźnik inflacji bazowych bez cen żywności i energii okazał się zgodny z prognozami i pokazał wartość 0,8%. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,84.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Bezrobocie na Wyspach

Korekta nastąpiła również w parze GBP/PLN, co nie zmienia jednak faktu, że pozycja funta została mocno osłabiona. Dziś w Wielkiej Brytanii nie zabrakło danych. Stopa bezrobocia spadła i zaprezentowała się poniżej prognoz. Znacznie poniżej oczekiwań okazała się także ilość wniosków złożonych o zasiłek bezrobotnych w tym kraju (6tys. przy prognozach 10tys.). Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,76 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
12.07.2017
Katarzyna Orawczak