Chat with us, powered by LiveChat

Poranny komentarz walutowy 10.02.2016

Środowa sesja na rynku walutowym to dzień, na który wielu inwestorów czekało. Dziś prezes Fedu Janet Yellen wystąpi przed Kongresem Stanów Zjednoczonych.  

Osłabiony dolar dziś może otrzymać nowy impuls do zmian. To, jaki będą one miały kierunek będzie zależało od treści wystąpienia prezes Fedu Janet Yellen. Zaprezentuje ona dziś przed Kongresem Stanów Zjednoczonych raport dotyczący polityki monetarnej prowadzonej w ostatnim półroczu. Jeśli okaże się, że w wypowiedzi przewodniczącej Rezerwy Federalnej pojawi się chociaż cień wątpliwości, co do sensowności kolejnych podwyżek stóp, dolar może zareagować kolejnym osłabieniem. Tym samym kurs EUR/USD może trwale wyjść poza poziom 1,13. O tym przekonamy się jednak około godziny 16. Dziś rano średni kurs euro wyniósł 1,12 USD.

Złoty dziś notowania na parze z dolarem zaczął od umacniania z poziomu 4,43 do 4,42. W dalszym ciągu nasza waluta jest bardzo wrażliwa na czynniki ogólnoświatowe, dlatego w razie kolejnych spadków ceny ropy i wstrząsach na rynku akcji możliwy jest powrót w okolice 4,45. Sytuacja znacznie lepiej wygląda na parze USD/PLN. Złoty wczoraj odrobił poniesione w poniedziałek straty. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,92 PLN. Frank szwajcarski środową sesję rozpoczął od spadku do poziomu 4,02. Patrząc na wczorajsze wybicie powyżej 4,05 prawdopodobieństwo szybkiego powrotu poniżej 4,00 jest niewielkie.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wynik produkcji przemysłowej – Wielka Brytania
  • Wnioski o kredyty hipoteczne – USA
  • Wystąpienie Prezes Fed Janet Yellen przed Kongresem – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów ropy – USA.

10.02.2016
Aniela Agopsowicz