Poranny komentarz walutowy 15.02.2016

Rozpoczynający się tydzień na rynku finansowym tym razem będzie bogaty w publikacje makroekonomiczne, które będą miały największy wpływ na wycenę walut. Do handlu powróciły Chiny, które przez ostatni tydzień świętowały Nowy Rok Księżycowy.

Początek tygodnia na rynku walutowym przyniósł stabilizację notowań na głównej parze walutowej. EUR/USD rozpoczęło sesję od spadku z poziomu 1,1238 do 1,1204. Dolar wyraźnie odzyskuje siły. Do handlu powróciły Chiny, które przez ostatni tydzień świętowały Nowy Rok Księżycowy. Natomiast dziś na rynku nieobecne będą Stany Zjednoczone, które świętują Dzień Prezydenta. Emocji nie zabraknie ze strony Strefy Euro. Dziś swoje wystąpienie będzie miał prezes EBC Mario Draghi. Inwestorzy głównie skupią się na tym, co będzie miał do powiedzenia w kwestii polityki monetarnej. W najbliższych dniach czeka nas również sporo publikacji makroekonomicznych, m.in. dane z USA o inflacji, na które czeka Fed.  Średni kurs euro o poranku wyniósł 1,12 USD.

Złoty pierwszy dzień tygodnia rozpoczyna od umocnienia się wobec euro i franka, natomiast na parze z dolarem jak na razie nie określił się wyraźniejszy kierunek notowań. W najbliższych dniach poznamy kilka ważnych dla Polski danych makro – przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie, sprzedaż detaliczna – prawdopodobnie nie będą one miały większego wpływu na PLN. Złoty ostatnio bardziej reaguje na czynniki zewnętrzne niż lokalne. Dziś rano średnio za euro trzeba było zapłacić 4,39 PLN, za dolara 3,91 PLN, natomiast za jednego franka 3,99 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Raport dotyczący handlu zagranicznego – Strefa Euro
  • Wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghiego – Strefa Euro.
15.02.2016
Aniela Agopsowicz