Poranny komentarz walutowy 17.06.2016

Jaka będzie dzisiejsza sesja na rynku walutowym? Być może trochę lepsza dla złotego niż wczorajsza, jednak nic nie jest pewne. Negatywna atmosfera związana ze zbliżającym się referendum w Wielkiej Brytanii zdecydowanie zdominowała pozostałe czynnikami wpływające na kursy walut.

Wczorajsze umocnienie dolara niestety nie trwało długo. Udało mu się dotrzeć do poziomu 1,11 od którego kilka godzin przed zamknięciem odbił się z powrotem do 1,12. Opublikowane popołudniu dane makro z USA wydawały się dobre, jednak przez rynek zostały odebrane neutralnie. Dzisiejsza sesja może mieć równie burzliwy przebieg jak wczorajsza. Dziś poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące rynku nieruchomości. Prawdopodobnie nie wpłyną one na notowania EUR/USD, ponieważ w dalszym ciągu centrum zainteresowania inwestorów jest Wielka Brytania. Średni kurs EUR wyniósł dziś rano 1,12 USD.

Złoty po wczorajszym silnym osłabieniu dziś rozpoczął sesję od umocnienia wobec większości walut. Kurs franka z poziomu bliskiego 4,12 gwałtownie zszedł do 4,06. Być może było to spowodowane interwencją władz szwajcarskiego banku. Patrząc jednak na zachowanie pozostałych walut, spadek nastąpił w tym samym momencie, więc bardziej prawdopodobny jest udział jakiegoś czynnika. W obecnej sytuacji nie do końca jest wiadome, co mogło nim być. Kurs euro spadł do poziomu 4,41 i aktualnie na takiej wysokości się utrzymuje. Dolar po otarciu się prawie o wartość 4 zł spadł do 3,92. Funt brytyjski również rozpoczął dzisiejszą sesję dużo niżej. Kurs GBP/PLN aktualnie znajduje się na poziomie 5,59. W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym znajdują się dwie pozycje, które są dość ważne dla złotego. Po godzinie 14 poznamy wartość produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za miesiąc maj.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Bilans płatniczy – Strefa Euro
  • Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa – Polska
  • Wynik sprzedaży detalicznej – Polska
  • Pozwolenie na budowę domów – USA
  • Rozpoczęte budowy domów – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghiego – Strefa Euro.
17.06.2016
Aniela Agopsowicz