Poranny komentarz walutowy 22.02.2016

Ostatni tydzień lutego rozpoczął się od umocnienia złotego wobec euro i franka szwajcarskiego. Główna para walutowa szykuje się do trwalszej zmiany kierunku notowań. W najbliższych dniach otrzymamy dużą dawkę ważnych danych makroekonomicznych.

Początek tygodnia główna para walutowa rozpoczyna od spadku do poziomu 1,1080. Prawdopodobnie do czasu kolejnego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego kurs może się wahać w przedziale 1,1060-1,1250. Dane o inflacji z USA zaskoczyły rynek, jednak nie miało to zbyt wielkiego przełożenia na umocnienie USD. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł dziś rano 1,10 USD.

Złoty rozpoczął poniedziałek od umocnienia na parze z euro. Silne zejście poniżej 4,36 może oznaczać trwałą aprecjację naszej waluty. W tym tygodniu będzie to jednak zależne od czynników zewnętrznych. Kurs dolara zaczął dzień od wzrostu do poziomu 3,94. Para USD/PLN w najbliższym czasie może wahać się w przedziale 3,92-3,97. Silna zmienność może być spowodowana licznymi publikacjami makro zaplanowanymi na ten tydzień. Frank szwajcarski po nocnym wzroście do wartości 3,98 nad ranem znajdował się już poniżej 3,96.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wstępny indeks PMI dla przemysłu – Strefa Euro
  • Wstępny indeks PMI dla usług – Strefa Euro
  • Wstępny indeks PMI dla przemysłu – USA.
22.02.2016
Aniela Agopsowicz