Poranny komentarz walutowy 26.02.2016

Cała uwaga uczestników rynku walutowego będzie dziś zwrócona w stronę Szanghaju, gdzie rozpocznie się Szczyt G20. Wezmą w nim udział przedstawiciele głównych światowych banków centralnych oraz ministrowie finansów z 20 państw.

Wczorajsze dane makro z amerykańskiej gospodarki były bardzo dobre, ale dolara umocniły jedynie krótkotrwale. EUR/USD początek dzisiejszej sesji rozpoczęło od wzrostu. Oprócz kolejnych wskaźników dla inwestorów bardzo ważny będzie dzisiejszy szczyt G20. To spotkanie ministrów finansów oraz przedstawicieli banków centralnych z dwudziestu największych gospodarek, będzie miało znaczący wpływ na dzisiejsze notowania walut. Średni kurs euro w piątek rano wyniósł 1,10 USD.

Złoty ostatnią sesję w tym tygodniu rozpoczął od silniejszych ruchów na parze z euro i dolarem. Pomimo negatywnych nastrojów na rynkach utrzymuje przewagę wobec głównych walut. PLN widać, że korzysta również z chwilowego spokoju na naszej scenie politycznej. Umocnienie złotego możliwe, że utrzyma się jeszcze przez najbliższych kilka dni. Przewidywany zakres wahań na parze z euro to 4,39-4,35. Najbardziej niestabilna wydaje się sytuacja na parze CHF/PLN. W ostatnich kilku dniach kurs CHF zahaczył zarówno dołek 3,94, jak i szczyt 4,02. Tak duża rozpiętość pokazuje, jak niestabilna jest szwajcarska waluta. Dziś o poranku euro średnio było wyceniane na 4,34 PLN, dolar na 3,93 PLN, natomiast frank na 3,97 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Szczyt G20 – Szanghaj
  • Koniunktura gospodarcza – Strefa Euro
  • Inflacja konsumencka – Niemcy
  • Dochody wydatki Amerykanów – USA
  • PKB – USA
  • Indeks Uniwersytetu Michigan – USA
  • Wystąpienie publiczne członka zarządu EBC Petera Praeta.
26.02.2016
Trześniowski