Poranny komentarz walutowy 28.01.2016

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od umocnienia złotego wobec większości walut. Dolar po wczorajszej decyzji Fedu wrócił na dotychczasowy poziom.

Czwartek rozpoczynamy od umocnienia dolara. Wczorajsza decyzja Fedu była zgodna z oczekiwaniami rynku. Bank centralny Stanów Zjednoczonych postanowił stopy procentowe pozostawić na dotychczasowym poziomie. Komunikat po dwudniowym posiedzeniu miał bardzo łagodny charakter. Jeden z ciekawszych fragmentów mówił o tym, że sytuacja na rynku surowców wpływa na proces wzrostu inflacji, a sytuacja w globalnej gospodarce i na rynku finansowym jest ściśle monitorowana. Kurs EUR/USD po tych informacjach wystrzelił w górę z poziomu 1,0860 do 1,0910. Sesja jednak zakończyła się na pograniczu tych dwóch wartości. Dziś znajdujemy się w tym samym miejscu, w którym byliśmy przed ogłoszeniem decyzji Rezerwy Federalnej. Średni kurs euro o poranku wyniósł 1,08 USD.

Kurs EUR/PLN dziś rano postanowił wyjść z pasma umocnienia utrzymującego się podczas całej wczorajszej sesji. Czwartkowe notowania rozpoczynamy od umocnienia złotego do wartości 4,46. Polska waluta również na parach CHF/PLN i USD/PLN nieco zyskała. W okolicy godziny 8 nastąpił mocniejszy spadek na tych parach, dzięki czemu za dolara płaciliśmy średnio 4,10 PLN a za franka szwajcarskiego 4,03 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wstępny wynik PKB – Wielka Brytania
  • Koniunktura gospodarcza – Strefa Euro
  • Sprzedaż detaliczna – Wielka Brytania
  • Wstępna inflacja konsumencka – Niemcy
  • Wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku – USA
  • Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – USA.
28.01.2016
Trześniowski