Poranny komentarz walutowy 4.02.2016

Czwartek rozpoczynamy od silnego wzrostu na głównej parze walutowej oraz spadku na rynku surowców. Złoty umocnił się wobec dolara i franka szwajcarskiego. 

Wczorajsze silne osłabienia dolara dopiero dziś nad ranem powoli zaczęło hamować do poziomu 1,10. Amerykański raport ISM wykazał dużo słabszy wzrost aktywności sektora usługowego niż się tego spodziewano. Było to bezpośrednią przyczyną osłabienia USD. Niestety dziś w okolicy godziny 9:00 nastąpił kolejny skok powyżej 1,1120. Prawdopodobnie miał on związek z wystąpieniem publicznym szefa EBC Mario Draghiego, który zapowiedział dalsze obniżki stóp procentowych. Najbliższej możemy spodziewać się już w marcu. Średni kurs euro wyniósł w godzinach porannych 1,11 USD.

Notowania na parach złotowych rozpoczęliśmy dziś od silnych wahań i spadków. Na parze z dolarem sytuacja jest dość jasna, kontynuujemy umocnienie złotego. Zbliżyliśmy się już do poziomu 3,95. Po wczorajszym spowolnieniu spadków na CHF/PLN czwartek zaczął się od umocnienia naszej waluty. Obecnie kurs CHF porusza się w przedziale 3,93-3,94. Największy opór stawia wspólna waluta. Dzisiejszą sesję para EUR/PLN rozpoczęła trochę wyżej niż wczorajszą, ale być może to tylko chwilowa korekta, która dziś przez inwestorów zostanie przełamana. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 4,40 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Decyzja w sprawie stóp procentowych – Wielka Brytania
  • Kwartalny raport o inflacji – Wielka Brytania
  • Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – USA
  • Finalne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku – USA
  • Zamówienia w przemyśle – USA.
04.02.2016
Trześniowski