Poranny komentarz walutowy 7.06.2016

Poniedziałkowe przemówienie prezes Fedu, choć potwierdziło obawy inwestorów o odsunięciu terminu podwyżki stóp procentowych, to nie wpłynęło na notowania głównej pary walutowej. Złoty natomiast utrzymuje swoją przewagę wobec większości walut.

Wczorajsze przemówienie prezes Fedu Janet Yellen potwierdziło obawy inwestorów. Podwyżka stóp procentowych nastąpi wówczas, gdy będą odpowiednie do tego warunki. Podkreśliła również, że dane z rynku pracy mocno rozczarowały i są niepokojące. Jednak wpływ na wyznaczenie terminu dokonania zmian w polityce monetarnej mają również czynniki globalne, na które również Fed zwraca uwagę. Kurs EUR/USD nie zareagował na te informacje i dzisiejszą sesję stabilnie rozpoczął na poziomie 1,13. Oprócz dzisiejszego finalnego odczytu dynamiki PKB dla Strefy Euro warto zwrócić jeszcze uwagę na wieczorną zmianę zapasów paliwa wg API.

Złoty po wczorajszym silnym umocnieniu wobec euro dzisiejszą sesję rozpoczął od osłabienia z poziomu 4,34 do 4,35. Również silną zwyżką rozpoczęła notowania para GBP/PLN. Funt podskoczył z 5,53 do 5,58. Nerwowe reakcje brytyjskiej waluty niestety będą w najbliższym czasie standardem. Pozostałe waluty, czyli dolar i frank wtorkową sesję rozpoczęły od lekkich, ale stabilnych wahań. Średnia wartość CHF wyniosła 3,94 PLN, natomiast USD 3,83 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • PKB – Węgry
  • Produkcja przemysłowa – Czechy
  • Produkcja przemysłowa – Węgry
  • Indeks cen nieruchomości – Wielka Brytania
  • PKB – Strefa Euro
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa wg API – USA.
07.06.2016
Aniela Agopsowicz