Poranny komentarz walutowy 8.03.2016

Dzisiejsze notowania na rynku walutowym rozpoczęliśmy od silniejszych wahań kursów walut. Spora dawka danych makro może przyczynić się dziś do dużej zmienności notowań. Warto zastanowić się nad wymianą walut podczas dzisiejszej sesji. Wielu inwestorów może na tym skorzystać.

Wtorkowy poranek na rynku walutowym zaczęliśmy od sporej ilości danych makroekonomicznych. Wielu inwestorów zmartwił chiński bilans handlu zagranicznego, wg którego zarówno eksport, jak i import spadł bardziej niż się spodziewano. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w lutym ten kraj przez tydzień był wyłączony z handlu – obchodzono Chiński Nowy Rok. Również pozytywnym zaskoczeniem – wspierającym euro – były dane dotyczące niemieckiej produkcji przemysłowej. Poranny średni kurs euro wyniósł 1,10 USD.

Złoty dzień rozpoczął od osłabienia, zwłaszcza na parze CHF/PLN. Frank szwajcarski otrzymał bardzo dobre dane dotyczące inflacji, która w lutym osiągnęła wynik dodatni, a r/r deflacja zmniejszyła się do 0,8%. To bardzo dobry znak dla tamtejszej gospodarki. Kurs franka dzięki temu podskoczył do poziomu 3,96. Sytuacja na parze z euro i dolarem wygląda do siebie bardzo podobnie, kurs zarówno jednej, jak i drugiej waluty mocno się waha, ale niestety z tendencją wzrostową na niekorzyść złotego. Średni kurs USD wyniósł dziś rano 3,93 PLN, natomiast kurs EUR 4,33 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney) – Wielka Brytania
  • Rewizja PKB – Strefa Euro
  • Tygodniowy zapas paliw – USA.
08.03.2016
Trześniowski