Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii (komentarz walutowy 18.04.2017)

Wydarzeniem dnia było wystąpienie premier Wielkiej Brytanii – Theresy May. Rynek walutowy został przebudzony informacją o przedterminowych wyborach w tym kraju, które miałyby się odbyć już 8. czerwca bieżącego roku.

 

Francuskie wybory coraz bliżej

Poświąteczny kalendarz danych makroekonomicznych dostarcza przede wszystkim informacji ze Stanów Zjednoczonych. Choć w nadchodzących dniach Europa zapozna się z kilkoma kluczowymi danymi, to inwestorzy mogą zachować pewną ostrożność przed zbliżającymi się wyborami we Francji. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Pusty kalendarz makro

Brak krajowych danych, jak i tych ze Strefy Euro sprawia, że pozycja polskiej waluty uzależniona jest przede wszystkim od nastrojów globalnych. Najbliższych publikacji z Europy należy spodziewać się jutro, kiedy to przedstawione zostaną dane o inflacji konsumenckiej i handlu zagranicznym. Rynek będzie miał również na uwadze wybory we Francji. Pierwsza tura zaplanowana jest na 23. kwietnia. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,23.
EUR/PLN

EUR, PLN. euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane i polityka

Kurs USD/PLN powędrował dziś ku południa wykresu. Wczorajsze dane opublikowane w USA okazały się być rozczarowaniem, a dzisiejsze odczyty zaplanowane są dopiero na popołudnie. Uwagę zwrócą dane dotyczące budownictwa i produkcji przemysłowej. Dla notowań dolara nie bez znaczenia są również ostatnie zmiany w polityce Donalda Trumpa. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła  3,96.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na dane z kraju

Słabszy jest dziś również frank, jednak wydarzenia ogólnoświatowe nie sprzyjają ryzykownym walutom. Z krajowymi danymi złoty zapozna się dopiero w trakcie jutrzejszej sesji. Opublikowane zostaną informacje dotyczące sytuacji na krajowym rynku pracy. Interesująco prezentuje się również czwartkowy kalendarz. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Wcześniejsze wybory

Dziś funt odnotował gwałtowny spadek w reakcji na pogłoski o niewykluczonych przedterminowych wyborach w Wielkiej Brytanii, które ostatecznie potwierdziła Theresa May. Funt po jej wystąpieniu wymazał wcześniejszy spadek. Wybory miałyby się odbyć 8. czerwca. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,02 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
18.04.2017
Katarzyna Orawczak