Raport ADP rozczarował (komentarz walutowy 06.07.2017)

W dzisiejszym kalendarzu makro nie brakuje publikacji, choć duża część z nich zaplanowana jest na popołudnie. Wtedy to bowiem prezentowane będą dane z USA. W Polsce natomiast wydarzeniem dnia jest wizyta Donalda Trumpa.

 

Euro w górę

W trakcie dzisiejszej sesji kurs EUR/PLN umocnił się. Zaplanowane na godziny popołudniowe dane ze Stanów Zjednoczonych mogą jednak wywołać wahania w obrębie głównej pary. Po stronie europejskiej uwagę przykuwał dziś protokół z posiedzenia EBC, choć ostatecznie nie wywołał on wielu emocji. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,13 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty słaby

Wczoraj wieczorem kurs EUR/PLN spadł do wartości 4,22. Dziś notowania tej pary zdołały umocnić się do 4,25. W kalendarzu makro dzień rozpoczął się od danych z Niemiec. Zamówienia w przemyśle nie sprostały jednak prognozom. Kluczowym wydarzeniem po stronie europejskiej był jednak protokół z ostatniego posiedzenia EBC, który nie zmienił znacząco nastawienia względem euro.  Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła  4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane będą ważne

Wczoraj w godzinach popołudniowych doszło do umocnienia złotego względem dolara, a to za sprawą bardziej “jastrzębich” sygnałów ze strony RPP oraz mieszanych nastrojów Fed. Dziś jednak USD odrabiał spadek, do czasu… Do czasu aż pojawił się raport ADP traktowany jako swego rodzaju zapowiedź piątkowych payrolls . Przyniósł on duże rozczarowanie i dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,72 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Straty odrabia frank

Mimo, że rynek nie spodziewa się zmiany polityki pieniężnej przez w bliższej perspektywie, to we wczorajszym komunikacie z posiedzenia RPP pojawiły się “jastrzębie” komunikaty. Pozwoliło to umocnić pozycję polskiej waluty. Dziś jednak frank powraca do silniejszej pozycji i średni kurs CHF/PLN osiąga wartość 3,86.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Emocje na koniec tygodnia

Funt po odnotowanym spadku, odzyskiwał siły. Do czasu, gdy na fali nastrojów globalnych doszło do jego ponownego osłabienia. Na dziś nie było zaplanowanych publikacji z Wielkiej Brytanii, jednak jutrzejsze wystąpienie Marka Carneya z BoE wzbudzić może wiele zainteresowania. Pojawia się również dane makro. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,82 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
06.07.2017
Katarzyna Orawczak