Rynek czeka na decyzje (komentarz walutowy 15.03.2017)

Dzisiejsza sesja upływa w atmosferze wyczekiwania. Wieczorem przedstawiona zostanie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, jednak dla rynku ważniejsze będą perspektywy polityki pieniężnej Fed w nadchodzących miesiącach. Uwagę skupiają dziś również wybory w Holandii.

 

Wieczorem decyzja

Dzisiejszy wykres walutowy prezentuje się relatywnie spokojnie. Euro zdołało, co prawda umocnić swoją pozycję, ale ruch ten nie był trwały. Dolar jednak może nie zyskać dziś paliwa do wzrostu, ponieważ inwestorzy już od kilku dni są przekonani, że dojdzie do zacieśnienia polityki pieniężnej. Większe znaczenie będą mieć perspektywy banku wobec tempa i ilości podwyżek w tym roku. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Wybory w Holandii

Euro w parze ze złotym jest dziś słabsze niż wczoraj. Wspólna waluta wyczekuje nie tylko na informacje zza oceanu, ale znaczenie będzie mieć również wynik wyborów parlamentarnych  w Holandii. Zwycięstwo eurosceptyka Geerta Wildersa mogłoby wywołać zamieszenie, przede wszystkim przebudziłoby niepokoje o UE. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Podwyżki stóp procentowych

Nim inwestorzy zapoznają się z decyzją FOMC – która przez rynek wydaje się być już przesądzona – opublikowanych zostało kilka danych z USA. Uwagę skupiały przede wszystkim odczyty dotyczące inflacji oraz sprzedaży detalicznej, które były zbliżone do wcześniejszych prognoz. Ich wydźwięk był zatem neutralny. Nie wpłynęły one bowiem na zmianę nastawienia, co do marcowego posiedzenia, ani też nie podsyciły apetytu wobec czerwcowej decyzji. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,06 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja bazowa w Polsce

Atmosfera wyczekiwania udzieliła się dziś w parze CHF/PLN,  gdzie nie było większych wahań. Na tle ważnych dla USA i Europy decyzji, publikowane były dziś krajowe dane. Uwagę skupiły przede wszystkim wskaźniki dotyczące inflacji bazowej. W lutym odczyt ten wzrósł do 0,3% przy prognozach 0,4%. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,02 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt mocniejszy

Pozycję w relacji z polską walutą udało się dziś umocnić funtowi, który w kulminacyjnym momencie odnotował wzrost wartości do 4,97 PLN. Zmienność na wykresie funta wynika przede wszystkim z mieszanych emocji związanych z Brexitem, a także nieoficjalnych informacji na temat przyszłej polityki monetarnej BoE. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,95 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
15.03.2017
Katarzyna Orawczak