Silny złoty w trudnych czasach. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 8-12.05.2023

Spadająca inflacja, pozytywne prognozy i umacniający się złoty. Co na to pozostałe waluty?

Odbicia w górę spodziewa się prezes Narodowego Banku Polskiego na konferencji po komunikacie Rady Polityki Pieniężnej. Podczas czwartkowej konferencji powiedział też, że umacniający się złoty pozytywnie wpływa na spadek inflacji. Co więcej określił, że spodziewa się inflacji na poziomie między 7 a 9 procent do końca roku. Zresztą w całym komunikacie było sporo nadziei i przypuszczeń, także tych dalekosiężnych. W 2032 roku – jak przyznał prezes – po uwzględnieniu realnej siły nabywczej przeciętnego wynagrodzenia Polska będzie powyżej dzisiejszego poziomu Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

W mijającym tygodniu posypało się trochę danych dotyczących inflacji w poszczególnych krajach. U naszych zachodnich sąsiadów delikatny spadek inflacji CPI rok do roku z 7,4 na 7,2%. Za oceanem jeszcze delikatniej, bo spadek o zaledwie jedną dziesiątą w porównaniu do poprzedniego odczytu (na 4,9%). Zdecydowanym liderem wiosny, jeśli idzie o spadek wyhamowanie rosnących cen dóbr i usług są Czechy. Tam inflacja CPI rok do roku spadła z 15 na 12,7%, a to najniższy poziom od marca 2022 roku. Rynkowy konsensus oczywiście zakładał spadek ale tylko do poziomu 13,3%.

Eurodolar w trendzie

Co prawda poprawiają się warunki gospodarki zarówno na Starym Kontynencie jak i za oceanem, jednak batalii między kluczowymi walutami obu kontynentów obronną ręką wychodzi waluta Europy. Co prawda mijający tydzień był dla euro mniej pozytywny niż ostatnie cztery, nadal jednak eurodolar zachowuje zdrowy balans. Dziś wczesnym popołudniem średni kurs w parze EUR/USD to 1,08.

EUR/USD

eur-usd
źródło: Bankier.pl

Euro tanieje do granic

W mijającym tygodniu cena euro wahała się w granicach ośmiu groszy. W poniedziałek dotarliśmy do kursu niemal 4,58, zaś w środę cena europejskiej waluty zanurkowała do 4,5. A to jeszcze nie wszystko, bo jeśli sytuacja pozwoli pod koniec roku mamy za jedno euro płacić niewiele ponad 4,4. Póki co tydzień w parze EUR/PLN kończymy średnim kursem na poziomie 4,43.

EUR/PLN

eur-pln
źródło: Bankier.pl

Miły czas dla złotówki

W parze dolara ze złotówką również widać odwilż. W tym tygodniu oscylowaliśmy na poziomie od 4,1 do 4,17. Oczywiście do przebicia magicznej granicy 4 złotych za dolara jeszcze trochę pozostaje, nie zmienia to jednak faktu, że ostatnio dolar był tak tani jak obecnie przed atakiem Rosji na Ukrainę. Drugi tydzień maja kończymy średnim kursem w parze USD/PLN na poziomie 4,16.

USD/PLN

eur-usd
źródło: Bankier.pl

Frank znów w dół

Co prawda koniec tygodnia przynosi minimalną podwyżkę ceny szwajcarskiej waluty wyrażonej w złotówkach, jednak nadal pozostajemy na poziomach nie widzianych od lutego tego roku. Średni kurs franka w tym tygodniu to 4,65, a dziś wczesnym popołudniem za jednego franka płacimy średnio 4,65 złotego.

CHF/PLN

chf-pln
źródło: Bankier.pl

Końcówka tygodnia lekkim wytchnieniem dla funta

Od kiedy rajd złotego stał się faktem, informacje o przecenach kluczowych walut nikogo bardo nie dziwią. Tym bardziej, że ostatnim naprawdę drogim miesiącem w parze GBP/PLN był lipiec 2022 roku, kiedy za brytyjską walutę płaciliśmy średnio do 5 złotych i 68 groszy. Minimum na poziomie 5,17 zaliczyliśmy w środę. Pod koniec tygodnia średni kurs w parze GBP/PLN stabilizuje się w okolicach 5,20.

GBP/PLN

gbp-pln
źródło: Bankier.pl
12.05.2023
Ekantor.pl