Spadki na Wall Street, a zachowanie walut. Komentarz walutowy 06.02.2018

Tematem dnia w świecie finansów bezapelacyjnie jest spadek indeksów na Wall Street. Informacje z amerykańskiej giełdy przez rynek walutowy zostały jednak przyjęte ze spokojem. Kurs EUR/USD wczorajszym osłabieniu powraca dziś w okolice 1,24.

 

Wyprzedaż na Wall Street

Trudno dziś nie wspomnieć o sytuacji na Wall Street, gdzie doszło do wyprzedaży indeksów giełdowych. Spadki rozpoczęły się już przed weekendem, jednak kumulacja nastąpiła wczoraj wieczorem czasu polskiego. Znaczącą stratę odnotował indeks Dow Jones. Wyraźnie w dół zszedł również S&P500. Jak jednak sytuacja ta przełożyła się na rynek walutowy? W poniedziałkowy wieczór można było co prawda zaobserwować wzrost wartości dolara w głównej parze. Kurs EUR/USD pokazał wartość 1,23. Zatem bez paniki. W dodatku dziś sytuacja zaczyna się normować i notowania euro wracają pod poziom 1,24 USD. Spokojnie na chwilę obecną prezentuje się również sytuacja złotego.

 

Dane z Niemiec i USA

W kalendarzu makroekonomicznym wiele się nie dzieje. Zaprezentowane zostaną pojedyncze, ale mimo wszystko interesujące dane. O godzinie 08:00 opublikowane zostały odczyty dotyczące zamówień w niemieckim przemyśle (3,8% w ujęciu miesięcznym, przy prognozowanych 0,6%). W dalszej części dnia poznamy natomiast informacje na temat handlu zagranicznego USA.

 

Jutro decyzja RPP

Dziś rozpoczęło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja tradycyjnie powinna zostać zaprezentowana jutro około południa. Również tradycyjnie więcej zainteresowania wzbudzać będzie późniejsza konferencja. Zgodnie z ostatnim stanowiskiem Adama Glapińskiego stopy procentowe powinny pozostać w tym roku niezmienione. Rynek będzie szukał jednak “jastrzębich” sygnałów.

 

Sytuacja na rynku walutowym:

EUR/USD

EUR USD kurs walut Ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

 

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

 

USD/PLN

USD PLN kursy walut Ekantor.pl
Źródło: Bankier.pl

 

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

 

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

 

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy

10:00 Wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku (Jens Weidmann) – Niemcy

14:30 Handel zagraniczny – USA

14:50 Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard) – USA

06.02.2018
Katarzyna Orawczak