Tuż przed wyborami. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 01-05.05.2017)

Dziś kończy się pierwszy majowy tydzień. Mimo, że nie zabrakło w nim emocjonujących informacji – związanych z polityką Rezerwy Federalnej, Brexitem oraz z sytuacją we Francji – to nastroje na rynku walutowym utrzymały się.

 

W weekend Francuzi zdecydują

Ostatnie dni to przede wszystkim czas wyczekiwania na drugą turę wyborów we Francji, która odbędzie się w najbliższą niedzielę. Rynek nieprzerwanie wierzy w zwycięstwo Emmanuela Macrona, a dalszy kurs EUR/USD uzależniony jest od tego, jak dużą przewagą głosów wygra. Równocześnie nie można całkowicie przekreślić kandydatki z ramienia Frontu Narodowego, która bez wątpienia wywołałaby spore zamieszanie w głównej parze i podbiła awersję do ryzyka. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty wciąż silny

Bez większych zmian prezentuje się również wykres pary EUR/PLN. Co prawda w połowie tygodnia pozycja wspólnej waluty była słabsza (kurs sięgał wartości 4,18 PLN), jednak spadek ten został nadrobiony. W międzyczasie opublikowane zostały dane, takie jak indeksy PMI oraz wstępne PKB, które nie zdołały zmienić sentymentu wobec euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Stopy procentowe przykuwają uwagę

Dobre nastroje związane z wyborami pozwoliły również utrzymać silną pozycję złotego w parze z dolarem. Kalendarz danych makro nie pozwalał jednak odwrócić uwagi od USA, gdzie w środę decydowano o wysokości stóp procentowych. I choć nie uległy one zmianie, to oczekiwania, co do czerwcowego posiedzenia FOMC nasiliły się. Dziś rynek czeka jeszcze na dane z rynku pracy, a średni kurs USD/PLN osiągnął wartość 3,84.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Globalne emocje

Sytuacja w parze z frankiem w ostatnich dniach prezentuje się relatywnie spokojnie, choć pod koniec tygodnia doszło do umocnienia tej waluty. Z krajowych danych inwestorzy zapoznali się jedynie z lepszym od prognoz indeksem PMI dla przemysłu oraz wskaźnikiem dotyczącym rynku pracy. Kluczowe dla kursu CHF/PLN pozostają jednak czynniki ogólnoświatowe. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,88 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Niebawem szczegóły

Maj to miesiąc, w którym powinny zacząć pojawiać się szczegóły dotyczące rozstania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Na chwilę obecną media obiegła informacja o wyższym rachunku jaki UE wystawi Brytyjczykom. W tym tygodniu uwagę mogły jednak przykuć również dane świadczące o kondycji gospodarczej tego kraju. Indeksy PMI zarówno dla sfery usług, jak i przemysłu okazały się solidnym zaskoczeniem. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,97.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
05.05.2017
Katarzyna Orawczak