Utrzymanie niepewności. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 03-07.04.2017)

W tym tygodniu kurs EUR/USD oscylował wokół 1,06. Obok danych, na początku kwietnia, duże znaczenie miały również wystąpienia przedstawicieli banków centralnych oraz napięcia geopolityczne.

 

Globalne niepokoje

Dolar od poniedziałku utrzymywał silniejszą pozycję względem euro, wypracowaną w zeszłym tygodniu. Amerykańska waluta ze spokojem reagowała na nasilające się napięcia geopolityczne. Mowa o zamachu w Rosji oraz interwencji wojsk USA w Syrii, do których doszło w nocy z czwartku na piątek. Na koniec tygodnia dolar zmierzył się ze słabszym odczytem z rynku pracy. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Czy ECB podniesie stopy?

Ten tydzień wprowadził kilka wahań w parze euro z polską walutą. I choć w piątek kurs EUR/PLN powrócił do wartości 4,22 to jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że fundamenty nie sprzyjają złotemu. Wiele uwagi w tym czasie skupiał ECB, którego poszczególni członkowie przedstawiają odmienne podejście do polityki pieniężnej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiele pytań wokół Fed i Trumpa

Przyszła polityka monetarna to wciąż temat otwarty w USA. Opublikowany w tym tygodniu raport ADP podsycił oczekiwania co do oficjalnego raportu z rynku pracy, który okazał się rozczarowaniem. Inwestorzy z coraz większą uwagą przyglądają się również polityce Donalda Trumpa. Pojawiają się bowiem sygnały, że możliwe będzie przeforsowanie reformy Obamacare. Rynek zastanawia się także nad ewentualnymi skutkami interwencji w Syrii. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,97.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Lokalne nastroje

Do środy umacniała się pozycja franka, następnie jednak nastąpiła korekta tego ruchu. Krajowy kalendarz danych makroekonomicznych nie prezentował się zbyt okazale.  W poniedziałek opublikowany został indeks PMI, który okazał się poniżej oczekiwań. Następnie rynek zapoznał się z decyzją RPP  – zaskoczenia nie było. W dodatku komunikat wydany po posiedzeniu nie nastraja na szybszą podwyżkę. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Zmienność funta

Wahania pojawiły się również na wykresie funta. Od poniedziałku brytyjska waluta kontynuowała zeszłotygodniowy spadek. Następnie funt wymazał ten ruch i już w czwartek sięgnął wartości 4,95 PLN. W międzyczasie publikowane były dane o kondycji Wielkiej Brytanii, w tym mieszane odczyty indeksów PMI. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,92 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

07.04.2017
Katarzyna Orawczak