W Polsce drogi nie tylko dolar. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 10-14.02.2020

W Polsce minimalne spowolnienie dynamiki PKB (3,1% rok do roku) i przyspieszająca inflacja. W styczniu poziom inflacji konsumenckiej osiągnął wartość 4,4% w ujęciu rocznym. Żywność i napoje podrożały o 6,7%, wydatki związane z mieszkaniem o 4,9%, zaś z transportem o prawie 2%.

Donald Trump przedstawił projekt budżetu, który opiera się o wyższy niż zakładany przez ekonomistów wzrost gospodarczy. W amerykańskim budżecie więcej będzie wydatków na obronność, mniej na osłony socjalne, ochronę zdrowia i środowiska oraz edukację i rolnictwo.

Obawy związane z rozprzestrzenianiem się chińskiego wirusa nieco opadły, nie bez przyczyny okazała się tu „względna” wiarygodność danych z Państwa Środka.

Były premier Włoch Matteo Salvini stanie przed sądem za przetrzymywanie w ubiegłym roku 130 migrantów na statku Straży Przybrzeżnej.

Dolar nie ma powodu do zmartwień

Przewodniczący FED twierdzi, że amerykańska gospodarka jest w dobrej formie i nie widzi powodu, dla którego ekspansja ekonomiczna nie mogłaby być kontynuowana. Dane makro z USA są co najmniej zadowalające, a euro jest najsłabsze względem amerykańskiej waluty od maja 2017 roku. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,08.

EUR/USD

EUR USD Kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - Ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Kontynentalna słabość

Mimo iż Niemcy zdają się unikać cudem technicznej recesji, sytuacja euro znacząco się nie poprawia. A osłabiające się względem dolara i franka euro pozwala na chwilowe umocnienie złotówki. W parze EUR/PLN mamy dziś średni kurs na poziomie 4,25.3,91.

EUR/PLN

EUR PLN Kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - Ekantor pl
źródło: Bankier.pl

W dolarze siła

Dolar zyskał w tym tygodniu wiele argumentów do wzrostu, a silne globalnie USD nie może nie wywierać presji na złotówce. Amerykańska waluta w tym tygodniu była tak droga jak ostatnio pod koniec listopada. Dziś USD/PLN średni kurs wyniósł 3,91.

USD/PLN

USD PLN Kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - Ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Stabilnie do bólu

Dane makro ze Szwajcarii nie zaskakują ani jeśli idzie o inflacje konsumencką, ani o sytuację na rynku pracy. Światowe zawirowania zawsze umacniają franka i dziś średni kurs CHF/PLN kształtuje się na poziomie 3,99.
CHF/PLN

CHF PLN Kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - Ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Funt zyskuje

Ambitne plany wydatkowe premiera Johnsona w zestawieniu ze zrównoważonymi założeniami budżetowymi kanclerza skarbu doprowadziły do niespodziewanej rezygnacji tego drugiego. To w połączeniu z dobrymi danymi tempa wzrostu PKB dodało funtowi sił i dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 5,09.

GBP/PLN

GBP PLN Kursy walut - komentarz walutowy - kantor internetowy - Ekantor pl
źródło: Bankier.pl
14.02.2020
Ekantor.pl