Wakacje inne niż wszystkie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.07.2020

Lepsze od spodziewanych dane z rynku pracy w Polsce, kolejny krok do ratowania wspólnotowej kasy i poważny wzrost światowego długu w relacji do PKB.

Zgodnie z oczekiwaniami wynik drugiej tury wyborów prezydenckich w Polsce nie wpłynął w znaczący sposób na kurs złotówki. Moody`s odnotowało natomiast, że taki, a nie inny wynik może przyczynić się do spadku ratingu Polski. Mocny złoty nadal nie podoba się Radzie Polityki Pieniężnej, jej zdaniem silna polska waluta może przeszkodzić w umacnianiu gospodarki po koronakryzysie.

Dynamika wynagrodzeń oraz ogólne dane o zatrudnieniu w Polsce zaskoczyły w pozytywny sposób. W czerwcu widać pierwszy od czterech miesięcy wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Wzrosło także przeciętne wynagrodzenie brutto, dane GUS z kwietnia wskazują nominalny wzrost rzędu 3,6%. Sytuacja poprawiła się również na rynku pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie znacząco spadła ilość zasiłków dla bezrobotnych.

Lipcowa projekcja NBP zakłada, że polski PKB skurczy się o 5,4% przy inflacji powyżej 3%. Natomiast GUS podaje, że w ujęciu rocznym, inflacja w czerwcu wyniosła 3,3%.

Europejski Bank Centralny pozostawił główną stopę procentową na zerowym poziomie, rozszerzając jednocześnie program skupu aktywów w czerwcu o dodatkowe 600 mld euro. Dziś rozpoczął się Nadzwyczajny Szczyt Rady Europejskiej i należy spodziewać się, że będzie on bacznie obserwowany przez inwestorów, bo mają na nim zapaść kolejne decyzje na temat planu pomocowego dla europejskiej gospodarki. A to ważne zwłaszcza w kontekście informacji Instytutu Finansów Międzynarodowych, który podaje, że światowy dług w relacji do PKB wyniósł 331% (łączne zadłużenie 258 bilionów dolarów). sytuację nieco polepsza fakt, iż 92% zadłużenia rządów to inwestycje.

Eurodolar w szczytach

Od końca czerwca eurodolar w tendencji wzrostowej oczekuje na decyzje przywódców EU co do skali pomocy gospodarkom. W tym tygodniu po raz kolejny euro powoli posuwa się w górę i w piątkowe popołudnie notujemy średni kurs w parze EUR/USD na poziomie:

EUR/USD

Euro już nie pamięta dołków

Euro w połowie tygodnia niebezpiecznie zbliżyło się do kursu 4,5 zł, później spadło do niższych poziomów, by zakończyć tydzień na nieco wyższym poziomie niż poprzedni. Dziś średni kurs w parze EUR/PLN mamy na poziomie:

EUR/PLN

Dolar w spadkowym nastroju

Spadki kursu dolara w tym tygodniu nie są znaczące. Relacje w parze kształtują cały czas wydarzenia na światowych rynkach. Póki co nie można spodziewać się bardzo znaczących zmian i tydzień w parze kończy się średnim kursem USD/PLN:

USD/PLN

Głębszy oddech

W tym tygodniu frank zaliczył spadek w stosunku do złotówki z poziomu ponad 4,21 we wtorek do 4,14 we środę. Koniec tygodnia przyniósł delikatne odbicie i dziś średni kurs w parze CHF/PLN to:

CHF/PLN

Złoty w kontrofensywie

W porównaniu do końca ubiegłego tygodnia kurs funta nieznacznie spadł i brytyjska waluta od 4,99 złoty w piątkowe wczesne popołudnie, spadła do 4,91 już we wtorek.

Dziś średni kurs w parze GBP/PLN mamy na poziomie:

GBP/PLN

17.07.2020
Ekantor.pl