Wiara w szybszą zmianę. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 17-21.07.2023

Przemysł w Polsce kuleje, w USA mniej bezrobotnych, połowa świta zmaga się z upałem, a część wakacyjnych destynacji płonie. Co na to waluty?

Roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce za czerwiec – wg Głównego Urzędu Statystycznego – nadal utrzymuje ujemny wynik. W szóstym miesiącu roku wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 1,4% niższa niż rok wcześniej.

Nie do końca wiadomo czy to głównie kwestia „wakacyjnych klimatów” czy stałego trendu, ale widocznie poprawia się nastrój polskich konsumentów. W czerwcu oczekiwania inflacyjne osiągnęły najniższego poziomu od prawie siedmiu lat. Nastroje polskiego konsumenta poprawiają się mimo realnego spadku wynagrodzeń i wciąż panującej wysokiej inflacji. Takie nastroje można tłumaczyć wiarą w spadek lub stabilizację cen konsumpcyjnych dóbr i usług.

W Unii Europejskiej też sytuacja zdaje się stabilizować. W końcu inflacja HICP w Unii Europejskiej w czerwcu wyniosła 6,4%. A to oznacza, że była wyraźnie niższa niż odczyty majowe na poziomie 7,1%. Nie zmienia to faktu, że od prawie dwóch lat inflacja ze wspólnocie od prawie dwóch lat przekracza cel wyznaczony przez Europejski Bank Centralny.

Eurodolar traci, ale z godnością

W ciągu ostatnich 12 miesięcy eurodolar szorował po dnie tak naprawdę tylko pod koniec września. Ostatni ważny skok euro w parze z dolarem odnotowaliśmy w miniony czwartek. Później jeszcze na moment eurodolar trzymał dobry kurs, by we czwartek popołudniem zacząć spadać. Odbicie nastąpiło dopiero w czwartkowy wieczór. Dziś zamykamy tydzień w parze EUR/USD na średnim kursie na poziomie 1,11.

EUR/USD

Euro tanieje

Mimo znaczącego wyhamowania inflacji HICP w trzech krajach Unii Europejskiej (powrotu do inflacyjnego celu), nadal w większości krajów wspólnoty poziom inflacji jest bardzo wysoki. W porównaniu do początku siódmego miesiąca roku 2022 euro jest około 30 groszy tańsze. A dziś wczesnym popołudniem średni kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,45.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Zbliżające się posiedzenie Rezerwy Federalnej hamuje przecenę

Spadkowy trend dolara w mijający tygodniu wyhamował chociaż do czwartkowego wieczoru nadal cena amerykańskiej waluty była niższa niż średnia z całego roku. Cena dolara z połowy lipca 2023 roku jest o ponad 65 groszy niższa niż kwota, jaką za „jednego zielonego” płaciliśmy średnio u progu połowy wakacji 2022 roku. Dziś wczesnym popołudniem za jednego dolara płacimy średnio 4,00 złotego.

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

A frank jest proszę Państwa na zakręcie

Poniedziałek szwajcarska waluta rozpoczęła w lokalnym dołku na poziomie 4,59, dalsza część tygodnia stopniowo podwyższała wartość franka w stosunku do złotego. Dopiero czwartkowe popołudnie przyniosło spadki w parze CHF/PLN. A przedostatni piątek lipca kończymy średnim kursem w parze frank-złoty na poziomie 4,62.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Funt pod presją poprawia swoją kondycje względem złotego

Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii spada po raz pierwszy od marca tego roku. I to może być punkt zwrotny w notowaniach brytyjskiej waluty. Widać to także w relacji z polskim złotym. W ubiegły piątek rano mieliśmy do czynienia z kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,21. W ciągu tygodnia kurs lekko spadał, by dziś – w piątek 21 lipca 2023 roku – średni kurs w relacji funta do złotówki przycumował na poziomie 5,15.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
21.07.2023
Ekantor.pl