Wracając do danych (komentarz walutowy 25.07.2017)

Optymizm na złotym po wczorajszym wystąpieniu prezydenta wygasł. Dziś Andrzej Duda podpisał ustawę o sądach powszechnych. Dla rynku walutowego ważniejsze były już jednak dane makroekonomiczne.

 

Nastroje dobre

Na dzień przed posiedzeniem FOMC dolar traci w parze z euro, jednak przyczyn takiego zjawiska należy upatrywać przede wszystkim w danych. Uwagę zwrócił przede wszystkim indeks niemieckiego instytutu Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców, który zaprezentował się powyżej prognoz i przy oczekiwaniach na poziomie 114,9 wyniósł on 116. Dziś średni kurs EUR/USD pokazał wartość 1,16.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty znów słabszy

Entuzjazm po informacji o zawetowaniu dwóch ustaw przez prezydenta nie trwał długo. Tak jak się można było spodziewać we wtorek informacje polityczne ustąpiły pierwszeństwa tym ekonomicznym. Deprecjacja złotego w tej parze rozpoczęła się jednak już wczoraj w godzinach popołudniowych, mimo że indeksy PMI nie prezentowały się korzystnie. Dziś jednak nieco optymizmu przyniósł indeks Ifo. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,25 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane czy FOMC

Większych zmian nie ma dziś w wycenie dolara. Amerykańska waluta co prawda w pierwszej części dnia traciła na wartości, jednak ruch ten został skorygowany. Rynek zaczyna się zastanawiać czy z kierunku Fed napłyną jutro “jastrzębie” głosy, jednak z racji, że po posiedzeniu nie ma zaplanowanej konferencji to znaczenie tego wydarzenia słabnie. Wiele emocji mogą przynieść natomiast dane. Dziś jeszcze zaplanowana jest publikacja zaufania konsumentów, natomiast w piątek pojawią się dane PKB za II kwartał. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,64.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Stopa bezrobocia w kraju

W kalendarzu nie zabrakło dziś informacji krajowych. Stopa bezrobocia w Polsce wkomponowała się w rynkowy konsensus i nie wpłynęła znacząco na wartość złotego. Wiadomością polityczną dnia był natomiast podpis złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę pod trzecią z ustaw dotyczących reform sądownictwa. Dziś średnia wartość fraka wyniosła 3,85 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez większych zmian

Relatywnie spokojnie prezentuje się dziś wykres GBP/PLN. W kalendarzu makroekonomicznym pojawiła się dziś jedna pozycja z Wielkiej Brytanii. Mowa o raporcie obrazujący kierunek zmian poziomu zamówień. Wskaźnik zamówień wg CBI przy prognozowanych 11 pkt. wyniósł 10. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,75 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
25.07.2017
Katarzyna Orawczak