Wysoka inflacja i skutki konfliktu na Bliskim Wschodzie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 6-10.01.2020

Inflacja konsumencka według wstępnych danych GUS w grudniu wyniosła aż 3,4%. Mimo to Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza podnieść stóp procentowych. Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego na 2020 rok określają poziom inflacji w Polsce, jako jeden z najwyższych w UE.

Spadki notowań ropy naftowej w kontekście napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie nie dziwią. Nie pomagają wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa po zestrzeleniu ukraińskiego Boeinga niedaleko lotniska w Teheranie. A w kontekście wydarzeń ubiegłego tygodnia w piątek w Brukseli zaplanowano nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych.

Boris Johnson coraz odważniej negocjuje na temat warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Sprawa jest niemal przesądzona, bo po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen brytyjski premier zapewnił, że okres przejściowy ma rozpocząć się 1 lutego i nie będzie przedłużany.

Euro ulega dolarowi

Lepsze od oczekiwanych dane makro z USA sprawiają, że nawet zawirowania geopolityczne nie wpływają negatywnie na pozycje dolara wobec euro. I dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Silny dolar

Pozytywne dla dolara dane z rynku pracy oraz te dotyczące całej gospodarki w połączeniu z bardzo niestabilną sytuacją między USA a Iranem spowodowały, że tydzień dolar zamyka ze znacznie lepszym kursem niż na początku roku. I dziś kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,24.

EUR/PLN

EUR PLN - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Wygrywa optymizm

Pozytywne informacje z amerykańskiej gospodarki potwierdzają opinie członków FED, Wall Street poprawia rekordy, informacje z rynku pracy są nadspodziewanie dobre podobnie jak raport ISM dla usług. To wszystko ku uciesze prezydenta Trumpa. W tej sytuacji niezależnie od tego, co dzieje się w Polsce tydzień nie może zamknąć się inaczej niż dolarem. Dziś w kurs w parze USD/PLN wyniósł 3,82.

USD/PLN

USD PLN - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Spokojnie na linii złoty-frank

W kursie franka wobec złotówki niewiele się zmienia. Bardzo ograniczony wpływ na to mają informacje RPP czy dane makro ze Szwajcarii. Mimo odnotowanych w ciągu kilku ostatnich dni wahań, tydzień kończy się mało zaskakującym kursem CHF/PLN na poziomie 3,92.

CHF/PLN

CHF PLN - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Funt powyżej 5 zł na stałe?

W środę wnuk Królowej Elżbiety II Książe Harry wraz z małżonką Meghan niespodziewanie ogłosili, że rezygnują z pełnienia ważnych ról w rodzinie królewskiej. Funt zareagował spadkiem jednak nie na tę informację, a osłabł dopiero po komentarzach szefa Banku Anglii, który stwierdził, że odbicie w gospodarce po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie jest pewne. W tej sytuacji funta nie pociesza nawet informacja, że PMI dla usług w Wielkiej Brytanii dotarło do 50 pkt. Dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 4,99.

GBP/PLN

GBP PLN - kursy walut_komenetarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor ekantor pl
źródło: Bankier.pl

10.01.2020
Ekantor.pl