Złoty potrzebuje wsparcia (komentarz walutowy 29.11.2016)

Wczorajsza sesja, wbrew skromnemu kalendarzowi danych makroekonomicznych, okazała się wyjątkowo intensywna. Apetyt na amerykańską walutę nie opadł i dolar nadal pozostaje silny. Dziś inwestorzy poznali kolejne odczyty z USA.

 

Dolar łatwo się nie podda

Wczorajsza próba osłabienia siły dolara nie przyniosła wymiernych rezultatów i podczas wtorkowej sesji kurs euro ponownie powędrował w dół. Na chwilę obecną brak jest przesłanek zagrażających pozycji amerykańskiej waluty. Natomiast w Europie pojawiają się obawy o przyszłość włoskich banków, w tym najstarszego na świecie Monte dei Paschi, co związane jest z mającym się odbyć 4 grudnia referendum we Włoszech. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty potrzebuje paliwa

Polski pieniądz wciąż pozostaje słaby względem wspólnej waluty. Niesprzyjające nastroje ogólnoświatowe oraz sytuacja gospodarcza kraju nie pozwalają złotemu na korektę. Dziś kurs złotego ponownie spada. Przyczynami takiego stanu rzeczy może być obniżenie prognozy dynamiki PKB dla Polski dokonane zarówno przez OECD jak i agencję ratingową Fitch. Przedstawione dane na temat inflacji konsumenckiej w Niemczech okazały się zgodne z przewidywaniami, a średnia wartość euro wyniosła dziś 4,42 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródła: bankier.pl

USD czeka na dane

Długi weekend w Stanach Zjednoczonych zatrzymał rozpędzonego danymi o zamówieniach na dobra trwałe dolara, ale wraz z nadejściem poniedziałku nastąpiło ożywienie kursu USD. Stracił na tym złoty, który w ostatnim czasie musi mierzyć się z wewnętrznymi czynnikami ryzyka. Dziś po południu rynek poznał ważne dane zza oceanu. Wśród nich znalazł się zrewidowany odczyt PKB, który wyniósł 3,2%, a tym samym okazał się lepszy od wcześniejszych prognoz. Mimo, że temat grudniowego posiedzenia FOMC został już zdyskontowany, to dzisiejsze dane mogą być analizowane przez pryzmat przyszłego scenariusza polityki Fed. Średni kurs dolara wyniósł dziś 4,18 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Brak poparcia dla złotego

Informacje o obniżeniu szacowanej dynamiki PKB przeszkadzają w utrzymaniu stabilnej relacji pomiędzy złotym, a frankiem. W tym tygodniu polski pieniądz otrzyma jeszcze kilka ważnych danych o kondycji gospodarczej, w tym finalny odczyt PKB, jednak w panującej obecnie atmosferze trudno mu będzie wypracować silniejszą pozycję. Złoty wciąż w dużej mierze zależny jest od globalnych czynników. Dziś średni kurs franka wyniósł  4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank,  złoty
Źródło: bankier.pl

Funt pnie się w górę

Zwycięzcą dzisiejszej sesji okazał się funt, który zdołał odrobić poniesione w ostatnim czasie straty. Chociaż opublikowane dziś dane z Wielkiej Brytanii okazały się dobre, to jednak ranga ich znaczenia nie powinna być odpowiedzialna za tak silny ruch. Wczoraj w Londynie odbyło się spotkanie pomiędzy Theresą May, a Beatą Szydło, a jego przebieg został pozytywnie odebrany przez brytyjską premier. Dziś średnie notowania funta wyniosły 5,22 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
29.11.2016
Katarzyna Orawczak