Złoty wita rok mocny. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 01-05.01.2018

Na początku 2018 roku silna pozycja złotego utrzymała się. Kurs franka spadł do wartości sprzed trzech lat. Z problemami wciąż boryka się dolar.

 

Dolar słaby

Początek roku nie okazał się pomyślny dla dolara, którego słabość została podtrzymana. Amerykańskiej walucie nie pomogły nawet zaprezentowane w środę minutki FOMC, które w pierwszej reakcji zostały odebrane “jastrzębio”. Ogólny wydźwięk protokołu nie był jednak zaskoczeniem. Rynek spodziewa się trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 roku. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,20 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

A złoty silny

Mocny jest natomiast złoty. Jest to zasługa przede wszystkim atmosfery na szerokim rynku, która sprzyja ryzyku. Na początku roku w kalendarzu makroekonomicznym strefy euro zbyt wiele się nie działo. Obok indeksów PMI zaprezentowana została inflacja HICP. Dane nie wywoływały zaskoczenia stąd reakcja na nie była ograniczona. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,15 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Trudny początek roku

Choć pod koniec roku dolar miał kilka powodów do tego by zyskać na wartości, to jednak powody te wcześniej zostały już wycenione przez inwestorów. Amerykańska waluta na przełomie 2017/2018 roku odnotowała zatem spadek. W ostatnich dniach nie zabrakło ważnych informacji z USA. Najwięcej uwagi skupiał wspomniany wyżej protokół z posiedzenia FOMC, jak i piątkowe dane z rynku pracy. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,44.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja w Polsce

Słaby przez ten czas był również frank szwajcarski, który sięgnął wartości sprzed “czarnego czwartku”. Jest to zasługa nastrojów panujących na szerokim rynku, choć w ostatnich dniach pojawiło się kilka danych krajowych. Obok indeksu PMI dla przemysłu, poznaliśmy wstępną inflację CPI za grudzień. Dynamika przy prognozowanych 2,1% wyniosła 2,0%. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,53 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Informacje z Wielkiej Brytanii

Po Nowym Roku pojawiło się także kilka danych z Wielkiej Brytanii. Uwagę zwracały indeksy PMI dla przemysłu oraz usług. Ten pierwszy przyniósł rozczarowanie, drugi – okazał się powyżej oczekiwań, jednak nie na tyle dużo by wesprzeć funta. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,67 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
05.01.2018
Katarzyna Orawczak