Czas po wyborach (komentarz walutowy 12.06.2017)

 

Biorąc pod uwagę to jakie emocje pojawiły się na rynku walutowym tuż przed weekendem, można powiedzieć, że poniedziałkowa sesja prezentuje się wręcz spokojnie. Kalendarz danych skupiał uwagę przede wszystkim na danych z Polski, jednak w nadchodzących dniach pojawią się również interesujące odczyty z USA oraz Wielkiej Brytanii.

 

Echo wydarzeń

Na dziś nie było zaplanowanych danych ani w strefie euro, a nie w USA, stąd też relacja w parze EUR/USD przebiegła przede wszystkim pod wpływem nastrojów, jakie rynek doświadczył przed weekendem. Wpływ na kurs głównej pary miała “gołębia” postawa Mario Draghiego, a także wynik wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,12 .

EUR/USD

źródło: bankier.pl
źródło: bankier.pl

 

Kalendarz dla strefy pusty

Lokalnie wydarzeniem dnia były dane o inflacji zaprezentowane przez GUS w godzinach popołudniowych. Na szerszym rynku zabrakło natomiast publikacji i patrząc w przyszłość, w tym tygodniu nie pojawi się zbyt wiele odczytów ze strefy euro. Najwięcej emocji przyniesie czwartek oraz piątek, kiedy to zostanie zaprezentowany handel zagraniczny i inflacja konsumencka. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,18 .

EUR/PLN

źródło: bankier.pl
źródło: bankier.pl


Czekając na sygnały Fed

Rozpoczynający się dziś tydzień będzie ważny w kontekście dolara. Mimo, że rynek wciąż jest niemalże przekonany, co do faktu, że w środę FOMC zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, to jednak emocje wywołuje późniejszy komunikat. Inwestorzy wciąż zastanawiają się czy Fed wywiąże się z zapowiadanych na ten rok trzech podwyżek. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,73 .

USD/PLN

źródło: bankier.pl


Inflacja CPI

Dziś GUS opublikował finalne dane dotyczące inflacji CPI za maj. Zgodnie z prognozami wykazały one wartość 1,9% . Z kolei przedstawiony kilka godzin wcześniej wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC wyniósł 79,9. Kolejne interesujące informacje na temat krajowej gospodarki pojawią się jutro. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,85 .

CHF/PLN

źródło: bankier.pl

 

Atmosfera w Wielkiej Brytanii

W piątek funt musiał zmierzyć się z informacją, że Partii Konserwatywnej nie udało się zdobyć większości w Izbie Gmin. Rzuca to cień niepewności na negocjacje w sprawie Brexitu. W tym tygodniu uwagę skupiać jednak będą dane z tego kraju, natomiast w czwartek BoE zadecyduje o wysokości stóp procentowych. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,72 .

GBP/PLN

źródło: bankier.pl

 

12.06.2017
Katarzyna Orawczak