Chat with us, powered by LiveChat

Czekając na słowa Mario Draghiego. Komentarz walutowy 08.03.2018

Dziś w centrum uwagi inwestorów znajduje się Europejski Bank Centralny, który opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych oraz przedstawi projekcje makroekonomiczne. Rynek czeka jednak na wystąpienie prezesa banku Mario Draghiego. W tle – emocje związane z ryzykiem wojny handlowej z USA.

 

Decyzja ECB i konferencja Mario Draghiego

W czasie, gdy rynek oczekuje na pierwszą w tym roku podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (prawdopodobnie nastąpi ona 21 marca), ECB nie uporał się jeszcze z programem luzowania ilościowego. O godzinie 13:45 opublikowana zostanie decyzja banku w sprawie stóp procentowych – rynek nie spodziewa się zmian. Szala emocji przesunięta jest więc na późniejszą konferencję Draghiego. Nie można jednak wykluczyć, że prezes ECB będzie się starał wyciszyć atmosferę wokół euro i nie dostarczyć kolejnego impulsu do umocnienia waluty.

 

Ryzyko wojny handlowej wciąż na uwadze rynku

Wczoraj zaprezentowane zostały silne wyniki raportu ADP, co w teorii powinno podgrzać atmosferę przed piątkowymi payrolls. W teorii, ponieważ zdarzało się już, że oba odczyty mocno od siebie odbiegały. Poza tym inwestorom dość trudno skupić się na danych, gdy w tle utrzymuje się ryzyko wojny handlowej. Ostatnie propozycje Donalda Trumpa w sprawie ceł importowanych wywołują sporo niepewności na rynku.

 

W Polsce bez zmian – wczorajsze decyzja RPP

Przy dość skromnym kalendarzu danych, w których gwoździem programu jest wspomniana wyżej konferencja prezesa ECB, warto cofnąć się do tego co już się wydarzyło. Wczoraj bowiem swoją decyzję w sprawie stóp procentowych zaprezentowała Rada Polityki Pieniężnej. Pozostały one na dotychczasowym poziomie, co dla rynku nie jest żadną niespodzianką. W tym przypadku również konferencja z udziałem prezesa NBP mogła silniej przykuć uwagę inwestorów. Czy przykuła? Zgodnie z komunikatem wciąż trudno wyczekiwać na zmianę stóp w 2018 roku. W dodatku pojawiła się sugestia, że obecne poziomy mogą przetrwać nawet do 2020 roku.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR USD kursy walut Ekantor.pl
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut Ekantor.pl
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD PLN kursy walut Ekantor.pl
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut Ekantor.pl
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut Ekantor.pl
Źródło: bankier.pl

 

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy
13:45 Decyzja ws. stóp procentowych – Strefa Euro
14:30 Projekcje makroekonomiczne ECB – Strefa Euro
14:30 Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB – Strefa Euro
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA

08.03.2018
Katarzyna Orawczak