Komentarz walutowy 08.04.2015

Środa na rynku finansowym obfitowała w spadki dla wielu par walutowych. Jedynie para EUR/USD zanotowała wzrost. Prawie niezauważalne były trwałe zmiany spowodowane słabymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Nasza waluta natomiast zbliżyła się do psychologicznego poziomu 4,00PLN za euro.

Złotówka najmocniejsza od 3 lat

Europejska waluta pod koniec wczorajszej sesji gwałtownie spadła. Osiągnęła poziom 4,017, który w dniu dzisiejszym był kontynuowany. Nasza waluta korzysta na osłabieniu euro. Złotówka otrzymała kolejny impuls do próby osiągnięcia wartości 4,00. Jest szansa, że do końca tygodnia ta para walutowa osiągnie taki właśnie wynik. Od 3 lat nie obserwowaliśmy takiego umocnienia naszej waluty względem euro. Jest to spowodowane w głównej mierze rozpoczętym w marcu programem QE, który jak widać w znaczny sposób osłabił wspólnotową walutę. Pośrednim czynnikiem ryzyka notowań tego parytetu są nieustannie problemy finansowe Grecji. Szansa na osiągnięcie porozumienia może się pojawić 24 kwietnia, kiedy to mają się spotkać ministrowie Strefy Euro. Niepokojący dla UE jest jednak fakt poczynienia przez rząd w Atenach pewnych kroków w kierunku współpracy z Rosją.

Silny dolar

Amerykańska waluta mimo słabych danych z piątku wykazała się dużą odpornością na te informacje. Mimo niekorzystnych czynników dolar utrzymuje swoją przewagę względem innych walut. Dla USA nie było zaplanowanych na dziś żadnych odczytów makroekonomicznych, w związku z tym para EUR/USD utrzymywała się stabilnie na poziomie 1,08. Pod koniec sesji możemy spodziewać się lekkich wahań w związku z zaplanowanym na dziś wieczór posiedzeniem Komitetu Rezerw Federalnych. Opublikowany jutro protokół z tego spotkania zapewne będzie zawierał oczekiwane przez wszystkich informacje dotyczące terminu podwyżki stóp procentowych. Para EUR/USD jest również obarczona ryzykiem wahań spowodowanym napiętą sytuacją w Grecji.

Złotówka a dolar

Notowania USD/PLN są skorelowane z parą EUR/USD. To, co wpływało dziś na notowania dolara względem euro miało swoje odbicie na wartości złotówki. Od początku dzisiejszej sesji była zauważalna tendencja spadkowa. Dzień dla tej pary zaczął się na poziomie 3,73, jednak po paru godzinach została osiągnięta już wartość 3,70. Złotówka znacznie wzrosła wobec dolara. W tym tygodniu dla Polski nie przewidziano żadnych odczytów makro, dlatego wahania tej pary będą zależne od czynników napływających z rynku.

Ciąg dalszy deflacji w Szwajcarii

Deflacja w Szwajcarii pogłębiła się jeszcze bardziej. Według danych opublikowanych dziś przez szwajcarski urząd statystyczny indeks cen konsumenckich (CPI) ukształtował się na poziomie -0,9%. Jest to najgorszy wynik od czerwca 2012 roku. Frank zareagował na tą informacje lekkim spadkiem z poziomu 3,8650 do 3,8563. Mimo tak kiepskich danych środa dla pary CHF/PLN była stabilna. Szwajcarska waluta była wyceniana przez rynek średnio na 3,85 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

08.04.2015
Katarzyna Orawczak