Komentarz walutowy 13.07.2015

Poranek na rynku walutowym okazał się pomyślny dla złotówki, która umocniła się wobec franka i euro. Po kilkunastogodzinnych obradach państw Strefy Euro zostało osiągnięte porozumienie z Grecją w sprawie nowego programu pomocowego. W środę Parlament Europejski ma zadecydować o jego formalnym przyjęciu.

 

Długie obrady zakończone pomyślnie

Główna para walutowa po informacji o pomyślnym zakończeniu się rozmów Grecji z przedstawicielami państw Strefy Euro zareagowała lekkim spadkiem. Pomoc w nowym programie ma opiewać na kwotę 86mld euro. Nieoficjalnie wiemy, że jednym z wymogów jest założenie przez ateński rząd specjalnego funduszu, na który zostanie wpłacone część ich majątku. Początkowo miała być to kwota 50 mld euro, z której połowa ma być przeznaczona na spłatę długu. Wszystko będzie jednak zależało do tego, czy w środę parlamentarzyści Grecji, Niemiec, Austrii, Słowacji, Holandii, Finlandii oraz Estonii jednomyślnie zaakceptują ustalony plan reform gospodarczych. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym dolar został wyceniony średnio na 1,10 EUR.

 

Porozumienie z Grecją umocniło złotówkę

Wiadomością dnia podczas dzisiejszej sesji było osiągnięcie porozumienia Grecji z wierzycielami. Notowania pary EUR/PLN od razu poszły w dół z wartości 4,17 do 4,14. Całonocne rozmowy, które zakończyły się sukcesem przyniosły złotówce umocnienie. Wydaje się, że deprecjacja złotego dobiega końca, możliwe że nasza waluta zejdzie poniżej 4,10 po środowym głosowaniu w greckim parlamencie. Ma on podjąć ostateczną decyzję o wprowadzeniu reform. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,14 PLN.

 

Chwilowy spadek dolara

Złotówka na parze z dolarem podczas porannej sesji tylko na chwilę się umocniła schodząc do poziomu 3,70. Po kwadransie nastąpił powrót do 3,74 a nawet 3,75. Wielu inwestorów ucieszyło się na wieść o osiągnięciu kompromisu greckiego rządu ze Strefą Euro. Pojawienie się spekulacji na temat ewentualnego niezaakceptowania przez parlamenty 6 państw Strefy Euro planu reform gospodarczych wprowadza na rynek szczyptę niepewności. Do środy fala wątpliwości albo się rozleje i zniknie, albo zwiększy swoje rozmiary. Ta druga opcja jest równie możliwa jak pierwsza z tego względu, że relacje między Grecją a Niemcami mimo osiągniętego porozumienia znacznie się pogorszyły. Za dolara podczas dzisiejszej sesji trzeba było średnio zapłacić 3,74 PLN.

 

Frank szwajcarski w dół za sprawą pozytywnego nastroju na rynku

Po długich i wyczerpujących negocjacjach Grecja doszła do porozumienia, czego efekty było widać od rana na kursie pary CHF/PLN. Powróciliśmy do wartości sprzed miesiąca, czyli 3,94. Dodatkową pozytywną informacją wspierającą złotego był komunikat EBC, w którym potwierdzono utrzymanie limitu finansowania ELA dla greckich banków. Ryzyko możliwego bankructwa w ostatnim półroczu mocno obciążało naszą walutę na tej parze. Niestety mimo wysokiego kursu franka wielu inwestorów w dalszym ciągu uważa go za bezpieczną przystań. Jeśli reformy gospodarcze Grecji zostaną przyjęte przez Parlament Europejski i zaczną być wcielane w życie powinniśmy obserwować dalszy spadek na parze CHF/PLN. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,94.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

 

13.07.2015
Katarzyna Orawczak