Komentarz walutowy 2.06.2016

Czwartkowa sesja była wypełniona po brzegi wydarzeniami, które wyznaczały kierunki notowań kursów walut. Posiedzenie EBC zakończyło się pozostawieniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Negocjacje głównych producentów ropy naftowej nadal trwa, jednak wszystko wskazuje na to, że do porozumienia raczej nie dojdzie.

W oczekiwaniu na raport ADP

Zmienność na rynku walutowym jest coraz bardziej wyraźna. Notowania głównej walutowy zwiększyły obszar wahań. Kurs EUR/USD dwukrotnie przebił dziś poziom 1,12. Dzisiejsze posiedzenie EBC tak jak większość analityków zakładało nie wniosło nic nowego w prowadzoną obecnie politykę monetarną w Strefie Euro. Inwestorzy w oczekiwaniu na jutrzejszą publikację danych z amerykańskiego rynku pracy, dziś skupią się jeszcze na raporcie ADP. Średni kurs euro podczas dzisiejszego handlu wyniósł 1,11 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Oprócz dzisiejszego posiedzenia EBC świat finansowy zwrócił jeszcze uwagę na dzisiejsze spotkanie największych producentów ropy naftowej na świecie. Członkowie OPEC i państwa spoza kartelu prowadzą kolejne negocjacje na temat zmniejszenia wydobycia ropy naftowej. To wydarzenie wprowadził nieco bardziej nerwową atmosferę na rynku. Notowania pary EUR/PLN mimo wielu ważnych wydarzeń podczas dzisiejszej sesji nie przekroczyły trwale poziomu 4,39. Złoty resztkami sił broni się przed dotarciem do 4,40, zwłaszcza że sytuacja na rynku lokalnym również ostatnio jest dość niestabilna. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Lekkie odbicie dolara

Dolar po trzech dniach spadków dopiero dziś zaczął umocnić się wobec złotego. Kurs amerykańskiej waluty po dotarciu do poziomu 3,91 na początku dzisiejszej sesji zaczął się powoli umacniać. To, czy uda mu się odrobić, chociaż połowę strat będzie zależało od dzisiejszego raportu ADP oraz tego, jakie brzmienie będą miały dzisiejsze wystąpienia publiczne przedstawicieli Fedu. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,92 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Wahania franka

Frank mimo sporej nerwowości na rynku finansowym utrzymuje relatywnie stabilny poziom wobec złotego. Wczorajsza sesja wskazywała na silniejsze odbicie szwajcarskiej waluty, jednak na jej zakończenie kurs znalazł się i tak przy 3,96. Dziś widzimy lekkie umocnienie, o 1 grosz. Jedynym czynnikiem, który może spowodować dziś umocnienie CHF jest raport ADP. Dużym zaskoczeniem dla uczestników rynku może być mały przyrost nowych miejsc pracy w USA. Spotkanie państw OPEC prawdopodobnie nie przyniesie żadnego rozwiązania, co już rynki wyceniły dużo wcześniej, więc większego znaczenia dla notowania CHF/PLN mieć to wydarzenie nie powinno. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,96 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt dzielnie walczy z silnym wiatrem

Notowania funta nie mają ostatnio łatwo. Zmieniające się sondaże dotyczące Brexitu osłabiają brytyjską walutą. Im bliżej referendum tym funt zaczyna mocniej reagować na każde nawet niepewne doniesienia prasowe. Dziś popołudniu ta zmienność może być jeszcze bardziej widoczna ze względu na wystąpienie publiczne szefa BoE Marka Carneya. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,65 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

 

02.06.2016
Aniela Agopsowicz