Podsumowanie tygodnia 05.04-10.04.2015

Ostatni dzień handlu na rynku finansowym miał ciekawy przebieg dla wszystkich par walutowych. Złotówka niestety osłabiła się dosyć znacząco względem franka szwajcarskiego oraz dolara. Natomiast amerykańska waluta na koniec tygodnia umocniła się jeszcze bardziej wobec euro.

Tanie euro

Wokół notowania pary EUR/PLN zaczęły pojawiać się pytania i wątpliwości czy złotówka nie jest zbyt silna względem euro. Czy państwo nie powinno interweniować w tej kwestii? Minister finansów zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą a RPP w razie potrzeby poczyni odpowiednie kroki, na razie nie będzie takiej potrzeby, ponieważ złotówka nie utrzymała poziomu poniżej 4,00. Dzisiejsza sesja dla tej pary walutowej przebiegła w wąskim przedziale 4,00-4,02. Na przestrzeni minionego tygodnia euro potaniało o ok. 8 groszy.

 

EUR/PLN

eurpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Frank z dnia na dzień podrożał

Wczorajszy spadek wartości franka szwajcarskiego nie trwał długo. Dzisiejszy kurs pary CHF/PLN nie napawał optymizmem, ponieważ wzrósł on do poziomu 3,87. CHF wraca do wartości z początku tygodnia. Osłabienie złotówki względem szwajcarskiej waluty po części spowodowały dane dotyczące stopy bezrobocia w tym kraju, która względem poprzedniego miesiąca zmniejszyła się o 0,1%. Można powiedzieć, że wróciliśmy do punktu wyjścia, w którym interwencji ze strony Narodowego Banku Szwajcarskiego będą oczekiwać zarówno kredytobiorcy jak i rodzimi eksporterzy. Być może jest to tylko chwilowe załamanie trendu spadkowego, które się zmieni na początku przyszłego tygodnia.

 

CHF/PLN

chfpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

Dolar rośnie w sile

Od początku tygodnia para EUR/USD idzie konsekwentnie w dół. Osłabienie dolara po niekorzystnych danych z rynku pracy trwało krótko. Mimo podzielonych zdań wśród członków Fedu na temat terminu podwyżki stóp procentowych dolar się umocnił. Być może jest to spowodowane brakiem stabilizacji sytuacji finansowej Grecji, która w dalszym ciągu pozostaje wysokim czynnikiem ryzyka dla euro. Dodatkowo wspólna waluta jest osłabiana przez trwający program QE. Dzisiejsze notowanie tej pary było kontynuacją dobrej passy amerykańskiej waluty, którą rynek na koniec tygodnia wycenił na 1,05 euro.

 

EUR/USD

eurusd

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Ciąg dalszy osłabienia złotówki względem dolara

Wczorajsza sesja zapoczątkowała wyraźny wzrost na parze USD/PLN. W dzisiejszych notowaniach parytet ten wyraźnie zbliżył się do poziomu 3,80. Osłabienie złotówki ma przede wszystkim związek ze spadkiem wartości euro. Powiązanie tych dwóch par jest bardzo silne, dlatego przyczyny wahań jednej oddziałują jednocześnie na drugą. Taki stan raczej nie powinien potrwać długo, ponieważ dużo zmiennych z kraju jak i Europy wspiera polską walutę.

 

USD/PLN

usdpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

 

Zespół ekantor.pl

10.04.2015
Katarzyna Orawczak