Podsumowanie tygodnia 7-11.09.2015

Kolejny tydzień września na rynku walutowym mija. Zmienność notowań była umiarkowana. Największe i najbardziej zachęcające do wymiany walut zmiany zaszły na parze CHF/PLN, która zbliżyła się do wartości 3,80. Podczas ostatnich pięciu sesji nie wypadł za dobrze dolar, który osłabił się zarówno wobec euro, jak i złotówki.

 

Widoczne przygotowania rynku do posiedzenia Fedu

 
Po wykresie pary EUR/USD widać było w minionym tygodniu, że wielu inwestorów niepokoi się o losy tej pary po posiedzeniu Fedu. Najbardziej było to widać podczas czwartkowego handlu, kiedy kurs podskoczył powyżej 1,12 zbliżając się do wartości 1,13. Podczas dzisiejszej sesji – w godzinach porannych – został on przebity i mocno zbliżył się do wrześniowego maximum.  Im bliżej podjęcia decyzji przez Rezerwy Federalne w USA o podwyżce stóp procentowych, tym większe zawirowania w notowaniach. Dane makro okazały się bardziej przychylne dla euro niż dolara głównie dlatego, że było ich więcej zaplanowanych dla krajów Unii Europejskiej. Średni kurs dolara na koniec tego tygodnia wyniósł 1,12 EUR.

EUR/USD

tygodniowy kurs pary EUR/USD, dolar, euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Euro korzysta ze słabości dolara i umacnia się również wobec innych walu

 
Notowania pary EUR/PLN podczas ostatnich pięciu sesji były wyrównane. Pierwsze dwa dni natężały do euro, które na parze ze złotówką poruszało się w obszarze poziomu 4,23. Po środowym spadku nasza waluta umocniła się i prawdopodobnie utrzyma się w rejonie 4,20 do końca piątkowej sesji. Nie był to łatwy tydzień dla tych walut ze względu na nasilenie się problemu związanego z przyjmowaniem imigrantów. Takie czynniki społeczno-polityczne w równie znaczący sposób potrafią spowodować zmiany na forex, jak mocno odbiegające od prognoz odczyty danych makroekonomicznych. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,20 PLN.

EUR/PLN

tygodniowy wykres notowań euro, wykres notowań złotówki

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Słaby tydzień dla amerykańskiej waluty na parze ze złotówką

Tydzień przepychanek dolara ze złotówką już prawie minął. Para USD/PLN zanotowała spory zjazd w dół wykresu. Pozycją startową była wartość 3,79 a zamknięcie dokona się prawdopodobnie mniej więcej w przedziale 3,71-3,73. Umocnić dolara może jedynie popołudniowa publikacja danych o inflacji producenckiej. Wielu inwestorów czeka na te dane z myślą o utwierdzeniu się dzięki nim w przekonaniu, że podwyżka stóp procentowych zostanie ogłoszona już 17 września. Napływ wielu sugestii ze strony lokalnych banków USA o opóźnieniu podwyżki wprowadził lekkie zamieszanie na rynku. Nie wydaje się jednak, aby takie sygnały zostały wzięte pod uwagę przez Fed. Amerykańska waluta była wyceniona średnio na 3,73 PLN.

USD/PLN

tygodniowy kurs dolara, notowania dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Doczekaliśmy się konkretnego spadku

Para CHF/PLN na początku dzisiejszej sesji osiągnęła poziom nieoglądany przez nas od połowy maja. Zejście poniżej poziomu 3,82 zwiększyło szansę na wykreowanie się dłuższego trendu spadkowego. Po wtorkowym silnym zjeździe z 3,89 do 3,85 środowe notowania pokazały, że frank bronił się przed deprecjacją. Złotówka umocniła swoją pozycję i tym sposobem zakończy tydzień ze sporą przewagą nad CHF. Jest to bardzo dobry moment do wymiany walut. Dynamika zmian na rynku finansowym jest tak duża, że trzeba szybko podejmować decyzje. Zwłaszczaa że pojawiło się sporo wątpliwości w związku z ustawą o przewalutowaniu kredytów w walutach obcych. Według Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przegłosowanie tej ustawy w obecnej kadencji Sejmu wydaje się niemożliwe. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,81 PLN.

CHF/PLN

frank szwajcarski, kurs franka szwajcarskiego

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

11.09.2015
Trześniowski